fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Ustawa ws. dekomercjalizacji szpitali poparta przez Senat

Senat poparł ustawę o dekomercjalizacji szpitali. Nowe przepisy mają zahamować niekontrolowany przez państwo proces zbywania udziałów i akcji w szpitalach. Umożliwi to także samorządom kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców.

Chodzi o nowelizację ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z ustawą szpitale nie będą też musiały kupować kosztownych ubezpieczeń od zdarzeń medycznych. Resort zdrowia wskazywał, że obecnie takie ubezpieczenie jest bardzo drogie i oferuje je tylko jedna firma ubezpieczeniowa.

To pierwszy krok w kierunku zmian w służbie zdrowia, oczekiwanych przez pacjentów – komentuje senator Dorota Czudowska z senackiej Komisji Zdrowia.

Ta ustawa realizuje jeden z programów Prawa i Sprawiedliwości, czyli zahamowanie prywatyzacji polskich szpitali. Niestety dużo z nich zostało już sprywatyzowanych i ta ustawa nie będzie ich dotyczyć, natomiast nie dopuścimy do dalszych prywatyzacji. Jak ta prywatyzacja wygląda w praktyce, to wiele osób już się zdążyło przekonać. Wciąż mamy z tym problem, ponieważ prywatne szpitale zajmują się głównie, choć oczywiście nie wszystkie, świadczenie tzw. usług opłacalnych. Natomiast jak są problemy, kłopoty, to odsyła się do szpitali państwowych – wskazuje senator Dorota Czudowska.

Zakazane będzie także zbywanie podmiotom prywatnym akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, jeśli miałyby one utracić pakiet większościowy. Nowela nakłada też na kierownika podmiotu leczniczego obowiązek sporządzania raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej szpitala. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj