fot. PAP/Marcin Bielecki

Szef MON: NATO nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic

NATO nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczeń Anakonda-16 w Akademii Obrony Narodowej.

– Dzisiaj przyszedł czas, żeby Polska powiedziała wam: „dziękuję” – powiedział Antoni Macierewicz, zwracając się do żołnierzy.

Minister zapewnił, że podczas szczytu NATO w Warszawie ,,będziemy mogli poinformować cały świat, że na terenie Polski i innych krajów flanki wschodniej i południowej stacjonować będą żołnierze NATO oraz Stanów Zjednoczonych”.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że choć kończą się ćwiczenia, to równocześnie rozpoczyna się sojusznicza obecność NATO na terenie Polski.

– Dzisiaj przyszedł też czas, żeby powiedzieć wszystkim Polakom, ale i całemu światu: „Sojusz Północnoatlantycki stoi na rubieżach i nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic”. Ćwiczenia, które odbyliście, miały charakter obronny, bo Sojusz Północnoatlantycki broni niepodległości, wolności, demokracji i tego wszystkiego, co zbudowała cywilizacja chrześcijańska i zachodnia przez ubiegłe wieki. I wy na tych ćwiczeniach synchronizując poszczególne działania, walcząc z przeciwnikiem, pokazując skuteczność broni i waszego doświadczenia, przygotowywaliście się właśnie do tego, by nikt tych wartości nie mógł podważyć – powiedział Antoni Macierewicz.

Ćwiczenia Anakonda-16 rozpoczęło się 7 czerwca. Były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 roku. Udział w nich wzięło około 31 tys. żołnierzy, w tym około 12 tys. z Polski. Już za dwa miesiące rozpoczną się przygotowania do kolejnej edycji ćwiczeń Anakonda, która odbędzie się za dwa lata.

 

 

RIRM

drukuj