fot. PAP/EPA

Afganistan: Siły rządowe odbiły więzienie z rąk IS

Afgańskie siły odzyskały kontrolę nad więzieniem w Dżalalabadzie na wschodzie kraju po tym, gdy szturm na nie przeprowadzili dżihadyści z afgańskiej filii tzw. Państwa Islamskiego. W walkach zginęło co najmniej 29 osób, a 50 kolejnych zostało rannych.

Według rzecznika afgańskiego ministerstwa obrony Fawada Amana zakład karny, gdzie miało przebywać 50 bojowników IS zostało odbite z rąk dżihadystów w poniedziałkowe popołudnie po prawie dwóch dniach walki. Wymiana ognia trwała nadal w momencie zajmowania budynku przez afgańskie siły.

Jak podał rzecznik gubernatora prowincji Nangarhar, Attaulah Chogiani, w trakcie walk zginęło łącznie 29 osób, w tym cywile, więźniowie, strażnicy i afgańscy żołnierze. Ok. 50 osób zostało rannych.

W środku żołnierze znaleźli m.in. zwłoki dwóch więźniów należących do ruchu talibów, co wskazuje na konflikt między dwoma islamistycznymi organizacjami.

Do napadu IS na więzienie doszło w niedzielę, kiedy pod główną bramą zamachowiec zdetonował bombę umieszczoną w samochodzie.

PAP

drukuj