fot. PAP/EPA

Afganistan: Ogłoszono nowy rząd tymczasowy

Talibowie ogłosili powstanie tymczasowego rządu w Afganistanie. W jego skład wszedł m.in. uznawany za terrorystę nowy minister spraw wewnętrznych, który jest poszukiwany przez FBI.

Rzecznik talibów ogłosił, że w skład nowego rządu wejdzie 33 mężczyzn. Wszyscy to doświadczeni i wysoko postawieni przywódcy Talibanu.

– Islamski Emirat postanowił powołać i ogłosić działający gabinet, który zajmie się ważnymi sprawami – poinformował rzecznik Zabihullah Mudżahid.

Rzecznik talibów podkreślał, że wszystkie nominacje mają charakter tymczasowy, a gabinet nie jest jeszcze kompletny. Rzecznik podkreślał, że zostanie on uzupełniony o reprezentantów z innych grup narodowościowych. Teraz wszyscy wybrani to Pasztunowie.

– Nasz kraj odzyskał wolność od okupacji. Wszystkie przyczyny wojen zostały pokonane. Nasi rodacy mogą cieszy się bezpieczeństwem. Po raz pierwszy przygotowano grunt na przyjście silnego rządu islamskiego. Nasz kraj potrzebuje wszechstronnych działań w różnych dziedzinach, aby zająć się sprawami prawnymi, ekonomicznymi i społecznymi ludzi oraz zapobiegać stratom – przekonywał Zabihullah Mudżahid.

Tymczasowym premierem Afganistanu został mułła Mohammad Hassan Akhund. To doświadczony lider Talibanu, który przez 20 lat kierował radą talibskich przywódców. We wtorek ogłosił, że jego rząd musi stosować się do prawa szariatu. Na stanowisko wicepremiera wyznaczono mułłę Abdula Ghani Baradara, przywódcę politycznego skrzydła talibów i jednego ze współzałożycieli ruchu.

Z kolei obowiązki ministra spraw wewnętrznych będzie pełnił Siradżuddin Hakkani, który kieruje siatką klanu Hakkanich, sprzymierzoną z talibami grupą bojowników odpowiedzialną za jedne z najkrwawszych zamachów w Afganistanie w ostatnich 20 latach. Organizacja Hakkanich została uznana przez USA za grupę terrorystyczną, a FBI za pomoc w schwytaniu Hakkaniego oferuje 5 mln dolarów.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl