fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda o wspólnej walce polskich polityków z koronawirusem: Wszyscy zadeklarowali, że z pełną odpowiedzialnością podchodzą do sprawy i tak powinno być

W tej sprawie sporu nie ma, wszyscy zadeklarowali wolę współpracy, wszyscy zadeklarowali, że z pełną odpowiedzialnością podchodzą do sprawy i tak powinno być. Są rzeczy, nad którymi można debatować, kłócić się, ale jak są rzeczy poważne do zrobienia, to trzeba je po prostu robić razem. Cieszę się bardzo, że taka postawa jest reprezentowana – mówił prezydent Andrzej Duda w programie „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odniósł się do zagrożenia koronawirusem w Polsce.

– Nie ma w tej chwili takiego zagrożenia, żebyśmy byli zmuszeni ograniczyć, zakazać zgromadzeń publicznych. Nie ma i ja też z pełną świadomością to realizuje, żeby pokazać, że nie ma się czego obawiać, bo póki co takie zagrożenie nie występuje. Oczywiście trzeba zachować elementarną higienę, tym bardziej że jest okres grypowy, a ten koronawirus to jest jakiś rodzaj szczególnie zjadliwej grypy. Trzeba po prostu zachować elementarną higienę. Wszystkich proszę o to, żeby w szczególny sposób teraz o tę higienę dbali, że kiedy wrócą do domu, to zanim zaczną się ściskać z domownikami i będą się z nimi witali, to proszę pójść do łazienki, umyć i osuszyć ręce. Rzeczywiście jest tak, że na ulicy można zetknąć się z jakimiś zarazkami, bo one po prostu w tej chwili są – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda goszcząc w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam skomentował dotychczasowe działania polskich służb.

– Dobrze oceniam zwłaszcza w kontekście tego jedynego do tej pory przypadku stwierdzenia u pacjenta koronawirusa. To przebiegło wzorcowo. Pacjent skontaktował się ze swoim lekarzem, przyjechał z Niemiec, z regionu gdzie koronawirus występuje, czuł się źle i zadzwonił do swojego lekarza, a ten natychmiast zdiagnozował sytuację, że potencjalnie to jest być może koronawirus, w związku z czym od razu skontaktował się z sanepidem. Stacja wysłała dedykowaną karetkę, w której był specjalnie ubezpieczony personel, przyjechali, zabrali pacjenta do szpitala i rzeczywiście ten koronawirus został u niego stwierdzony. To była po prostu modelowa sytuacja. Tak właśnie dokładnie powinno być, że pacjent nigdzie nie szedł i wszystkie zalecenie zostały tak wykonane, jak to powinno być w każdym przypadku – mówiła głowa państwa.

Prezydent odniósł się do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami pozostałych klubów parlamentarnych w sprawie zagrożenia koronawirusem.

– Szkoda, że dopiero w takiej sytuacji, ale to pokazuje też odpowiedzialność i lepiej w takiej sytuacji niż w ogóle. Jak sytuacja jest ważna, to ludzie podchodzą do tego, jak widać, odpowiedzialnie i bardzo się z tego cieszę. […] Pan wojewoda mówił, że jest dobra współpraca nawet z konkurencją polityczną, gdzie na co dzień jest konkurencja polityczna i wiadomo, że są różne polityczne spory. W tej sprawie sporu nie ma, wszyscy zadeklarowali wolę współpracy. Wszyscy zadeklarowali, że z pełną odpowiedzialnością podchodzą do sprawy i tak powinno być. Są rzeczy, nad którymi można debatować, kłócić się, ale jak są rzeczy poważne do zrobienia, to trzeba je po prostu robić razem. Cieszę się bardzo, że taka postawa jest reprezentowana i ja w tej sprawie też nie dzielę politycznie, tylko mówię: „Słuchajcie. Musimy działać razem, działać tak, żeby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa obywatelom” – podsumował prezydent Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj