PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kolejny dzień walki z koronawirusem

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem w Polsce. Obecnie to 355 osób. Jest też dobra wiadomość. Jeden pacjent został wyleczony i w czwartek wyszedł ze szpitala. To mężczyzna, który jako pierwszy w Polsce został zarażony chińskim wirusem.

Choć liczba zachorowań na COVID-19 w Polsce rośnie, to jednak wciąż mamy znacznie mniej przypadków zarażeń niż w krajach Europy Zachodniej. Wobec rządu pojawiły się zarzuty, że wykonuje zbyt mało testów.

Przeprowadzanie badań osobom bezobjawowym nie ma sensu – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Wynik testu jakkolwiek może być miarodajny dopiero po siedmiu dniach – wskazał szef resortu.

Ponadto każda przebadana osoba może zarazić się tuż po wykonaniu testu. Dlatego rząd skupia swoje działania na odpowiednim zaopatrzeniu placówek na wypadek przyjęcia rzeczywiście zarażonych pacjentów. Do szpitali i laboratoriów trafiają tysiące kombinezonów, masek, rękawiczek i specjalnych gogli ochronnych. W czwartek rozdysponowano do szpitali także 6,5 tysiąca opakowań leku Arechin.

– Po to, żeby personel wykorzystywał ten potencjał ewentualnie zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą. Jest on dopuszczony, można go stosować tam, gdzie jest potrzeba – mówił minister zdrowia w TVP info.

Póki co ogólnopolska kwarantanna przynosi pozytywne efekty, a według sprawozdania policji większość Polaków stosuje się do wytycznych.

– 83 tys. osób zobowiązanych do pozostawania w kwarantannie zostało skontrolowanych przez funkcjonariuszy polskiej policji. Co niezwykle budujące, w zaledwie 600 przypadkach, a więc to jest zdecydowanie poniżej 1 proc., musieliśmy wdrożyć pewne czynności wyjaśniające z uwagi na fakt, że zachodziło wysokie prawdopodobieństwo, że te osoby nie stosują się do obowiązku kwarantanny – powiedział gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Niestety, wraz z cieplejszą pogodą, coraz więcej ludzi wychodzi na ulice. Prezydent Andrzej Duda zaapelował o ostrożność.

– Bardzo proszę przede wszystkim osoby starsze, seniorów, o to, żeby bardzo na siebie uważali, byli ostrożni, żeby stosowali szczególne środki ostrożności. Rzeczywiście, jak wszystko wskazuje, dla nich właśnie ta choroba jest najbardziej niebezpieczna, dla nich ten wirus może być najbardziej dotkliwy, może wręcz zagrażać życiu – podkreślił szef państwa polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że oprócz kwarantanny ważne są także pozostałe zachowania społeczne.

– Higiena sanitarna, dezynfekcja, dystans, przemywanie poręczy, uchwytów w komunikacji publicznej. Może też taki apel, by wyłączyć teraz te guziki, które trzeba naciskać, żeby czekać na pojawienie się zielonego światła. To są drobne okoliczności, a o wszystkich ich warto pamiętać – mówił szef rządu.

Jeżeli ktoś czuje się źle i podejrzewa, że może być zarażony koronawirusem, powinien zachować spokój i postąpić zgodnie z procedurami – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Po pierwsze, nie kontaktować się bezpośrednio ze służbami medycznymi, lekarzami, pielęgniarkami, nie chodzić do przychodni, nie chodzić do gabinetu lekarskiego, nie udawać się do szpitala, nie udawać się na SOR, tylko zadzwonić, czy to na infolinię czy do lekarza, dowiedzieć się, w jaki sposób postępować w tej sytuacji – wskazał szef państwa polskiego.

Takie zachowanie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa. Chroni także personel medyczny przed zakażeniem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl