fot. PAP/Rafał Guz

S. Szwed o przygotowaniach na drugą falę pandemii koronawirusa: Sytuacja w naszym resorcie jest cały czas monitorowana

Cały czas sytuacja w naszym resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej jest monitorowana, jeśli chodzi o kwestie związane z pandemią i propozycje zmian, które dotyczą między innymi na przykład pracy zdalnej, żeby była dalej rozszerzona. Podejmowane są także inne działania w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad planem działania na drugą falę pandemii koronawirusa. Strategią zajął się specjalny zespół. Prace są ukierunkowane na bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, starszych i dzieci w pieczy zastępczej. Resort podkreślił, że zespół został powołany w trosce o zdrowie i życie Polaków. Prace są prowadzone we współpracy z Ministerstwem Zdrowia – wskazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

– Cały czas sytuacja w naszym resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej jest monitorowana, jeśli chodzi o kwestie związane z pandemią i propozycje zmian, które dotyczą między innymi na przykład pracy zdalnej, żeby była dalej rozszerzona. Podejmowane są także inne działania w ramach współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Na pewno będziemy się zastanawiać nad kwestią ograniczeń dotyczących dzieci w przedszkolach, żłobkach czy w szkołach. Będziemy do tego dostosowywali nasze rozwiązania chociażby w postaci dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zapewnił Stanisław Szwed.

Pracujemy nad rozwiązaniami, które dotyczą bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach – oznajmił polityk.

– Musimy mieć to cały czas pod kontrolą, aby w sytuacji wzrostu liczby zakażonych być przygotowanym na dodatkowe rozwiązania. Sprawa jest na bieżąco kontrolowana. Kluczową kwestią jest ta związana z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym, który określa warunki, do których my dostosowujemy rozwiązania, jakie już w tej chwili funkcjonują – powiedział wiceszef resortu rodziny.

Ministerstwo rodziny zwróciło uwagę, że dotychczas rząd podjął szereg działań, które pozwoliły Polakom przetrwać pandemię. Są to między innymi instrumenty tarczy antykryzysowej.

Resort przypomniał, że do przedsiębiorców trafiło już ponad 123 mld zł. Kolejne 166 mld zł rząd przeznaczył na wypłatę dodatku solidarnościowego. Nieprzerwanie kontynuowane są też takie programy jak „Rodzina 500 Plus” czy „Dobry start”.

 

RIRM

drukuj