fot. mpips.gov.pl

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Na programy „Senior plus” oraz „Aktywni plus” w ciągu 5 lat przeznaczymy 500 mln zł

Na programy „Senior plus” oraz „Aktywni plus” w najbliższych pięciu latach przeznaczymy w sumie 500 mln zł. Wnioski trzeba składać do końca marca – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o waloryzacji rent i emerytur. Pakiet wsparcia wyniesie ok. 36 mld złotych. Wiceminister Stanisław Szwed wskazał, że „waloryzacja w tym roku wyniesie 104,24 procent”. 

– Na waloryzacje łącznie przeznaczymy ponad 10 mld 600 mln. Najniższa emerytura będzie podniesiona do 1250 zł 88 groszy. W ostatnich latach mamy prawie 30 procentowy wzrost najniższej emerytury. Co również ważne, przyjęliśmy tzw. czternastą emeryturę, która będzie dodatkowym, jednorocznym świadczeniem wypłacanym w 2021 roku – powiedział gość Radia Maryja.

Przy waloryzacji została podniesiona kwota dochodowa przy świadczeniu „500 plus” dla osób niesamodzielnych.

– Kwota, która uprawnia do skorzystania ze świadczenia, dotyczy tych osób, które nie przekraczają 1772 złotych. Ludzie mieszczący się w tym progu otrzymają 500 zł dopłaty. Jeśli kwota zostanie przekroczona, zostanie zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę, czyli otrzymane świadczenie będzie pomniejszane – poinformował polityk.

Czas pandemii koronawirusa odbija się m.in. na funkcjonowaniu seniorów, którzy przez długi czas pozostawali w swoich domach. W tym kontekście Stanisław Szwed wskazał, że „w piątek ogłoszone zostały dwa programy skierowane dla osób starszych”.

– Program „Senior plus” jest skierowany do samorządów i daje możliwość tworzenia dziennych domów seniora, jak i klubów seniora. Są to też dodatkowe środki na funkcjonowanie już istniejących placówek. Program się sprawdził. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, wiele klubów mogło zapewnić aktywność seniorom. Takie działania są potrzebne. Na ten program przeznaczamy w tym roku 60 mln zł, a w ciągu pięciu lat będzie to 300 mln zł. (…) Jest duże zapotrzebowanie na takie miejsca – zaznaczył.

Drugi program to „Aktywni plus”, który wychodzi naprzeciw organizacjom pozarządowym, również działającym przy Kościele – kontynuował.

– Takie stowarzyszenia czy fundacje mogą organizować seniorom różne formy działania. Może być to aktywizacja osób starszych poprzez spotkania, poprawę bezpieczeństwa, naukę komunikowania się przez internet – takie działania są podejmowane. Na ten program przeznaczamy 40 mln zł. W ujęciu pięcioletnim będzie to 200 mln zł. Na oba programy w najbliższych pięciu latach przeznaczymy w sumie 500 mln zł. Wnioski na skorzystanie ze wspomnianych programów trzeba składać do końca marca – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Cała rozmowa z wiceministrem Stanisławem Szwedem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj