fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Jeśli mówimy o polityce rodzinnej, mówimy zarówno o tych najmłodszych, jak i najstarszych

Jeśli mówimy o polityce rodzinnej, mówimy zarówno o tych najmłodszych, jak i najstarszych. Myślę, że wszyscy tak rozumiemy politykę rodzinną – mówił w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Podjął on m.in. temat wpływu polityki prorodzinnej na zmiany sytuacji demograficznej w Polsce.

Stanisław Szwed zaznaczył, że polska polityka prorodzinna z programem „Rodzina 500 Plus” dąży do poprawy na dwóch płaszczyznach.

– Program „Rodzina 500 Plus” miał dwa cele. Pierwszy cel – poprawę sytuacji demograficznej, drugi cel – poprawę sytuacji materialnej rodzin. Jeśli chodzi o drugi cel, myślę, że sytuacja zdecydowanie się poprawiła – mówił wiceminister.

Polityk zwrócił uwagę, że dzięki programowi zlikwidowano biedę wśród większości polskich dzieci. Jeśli zaś chodzi o poprawę sytuacji demograficznej, jest to proces trudniejszy do odwrócenia.

– Jeśli chodzi o sytuację demograficzną, to jest ona bardziej skomplikowana ze względu na to, że wpadliśmy w dziurę demograficzną. W ciągu niespełna 4 lat funkcjonowania programu ubyło nam ponad 250 tys. kobiet w wieku rozrodczym. Stąd, mimo że podniósł się wskaźnik dzietności – 1,29 do 1,4 – to liczba urodzonych dzieci jest mniejsza, choć jest na tym poziomie, który zakładaliśmy w programie, a nawet korzystniejsza, niż przewidywały wcześniejsze prognozy – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Istotny problem w kwestii demografii stanowi spadek ilości zawieranych małżeństw i zwiększenie się ilości samotnych matek.

W kwestii programu 500 plus coraz częściej usłyszeć można głosy Polaków o konieczności waloryzacji świadczenia.

– Żeby zrobić waloryzację, musimy mieć środki. W tegorocznym  budżecie, który jest bardzo mocno napięty ze względu na koronawirus, zapewniamy te środki i – co też ważne – realizujemy inne programy dotyczące polityki rodzinnej – zwrócił uwagę wiceminister.

Od 1 lutego składać można wnioski o wypłacanie świadczenia 500 plus. Obecnie jednak jest to możliwe tylko drogą elektroniczną.

– Namawiamy wszystkich, żeby składać je drogą elektroniczną. Jest szybciej, wygodniej, bezpieczniej, ale też jest gwarancja, że jeżeli złożymy wnioski w lutym, marcu czy kwietniu, to środki będą wypłacone do końca czerwca. Zatem nie będzie w tym roku żadnej przerwy – zaznaczył sekretarz stanu w resorcie rodziny.

Jak mówił wiceminister, rząd chce wprowadzić ustawę zwiększającą wsparcie państwa dla dzieci niepełnosprawnych.  Nie podał jednak szczegółów. Jej projekt  prawdopodobnie zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach.

Stanisław Szwed wspomniał też, że z racji na obecne tendencje w polskiej demografii konieczne jest opracowanie sprawiedliwej polityki państwowej pomocy dla seniorów. Zaznaczył, że nie powinna się ona ograniczać tylko do wsparcia materialnego.

– W tym zakresie też podejmowane są działania, bo mamy program dla osób niesamodzielnych, który często dotyczy osób najstarszych potrzebujących takiego wsparcia. Mamy też program „Opieka 75 plus”, skierowany do samorządów miejscowości powyżej 60 tys. mieszkańców – zapewniał polityk.

– Jeśli mówimy o polityce rodzinnej, mówimy zarówno o tych najmłodszych, jak i najstarszych. Myślę, że wszyscy tak rozumiemy politykę rodzinną, bo rodzina to ci najmłodsi i ci najstarsi – zwrócił uwagę sekretarz stanu w resorcie rodziny i polityki społecznej.

Całość rozmowy ze Stanisławem Szwedem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj