fot. mpips.gov.pl

[TYLKO U NAS] Min. S. Szwed: Wiemy, że emeryci i renciści to grupa, która potrzebuje wsparcia

Najniższa kwota świadczenia emerytalnego w przyszłym roku musi wzrosnąć o 70 zł, w tym też minimalna emerytura do 1100 zł – mówił we wtorek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy zmieniającej system waloryzacji emerytur. Jak tłumaczył Stanisław Szwed, „wprowadzimy zasadę kwotowo-procentową, czyli najniższa kwota świadczenia emerytalnego w przyszłym roku musi wzrosnąć o 70 zł, w tym też minimalna emerytura do 1100 zł. Pozostała grupa będzie objęta procentową waloryzacją na poziomie 3,26 proc.”.

– To obejmie wszystkich emerytów, rencistów, emerytów rolniczych, mundurowych, (…) pomostowych, czyli całą grupę, która jest upoważniona do waloryzacji. Na to przeznaczamy 8 mld 400 mln zł w przyszłorocznym budżecie. To jest wzrost od kwoty, która była przeznaczona pierwotnie na waloryzację o 1,5 mld zł. (…) Wiemy, że to jest grupa, która potrzebuje takiego wsparcia – mówił.

Minister przekonywał, iż „zależało nam, aby dzisiaj Rada Ministrów to przyjęła”.

– Bez względu na to, że ZUS też musi mieć ten czas do przygotowania się do pewnej obsługi. Tutaj nie ma żadnego zagrożenia, zarówno pod względem budżetowym, czyli zapewnienia środków, jak i realizacji przez ZUS – dodał.

Gość Radia Maryja powiedział także, że jeśli chodzi o główny trzon ustawy o wolnych niedzielach, „tu się nic nie zmienia”.

– Od przyszłego roku będzie już trzecia wolna niedziela w miesiącu. (…) Mamy w tej chwili w Sejmie projekt niedużej nowelizacji. Chodzi o ukrócenie pewnej praktyki, która dot. tzw. placówek pocztowych i która powodowała, że jedna z sieci wykorzystywała to, według naszej oceny, niezgodnie z ustawą – zaznaczył polityk.

– Chcemy też, aby te spory, które się toczą pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi, były jednak rozstrzygane na poziomie partnerskim – wskazał Stanisław Szwed.

Całą rozmowę z min. Stanisławem Szwedem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj