fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed

[TYLKO U NAS] S. Szwed o finansowaniu 13. emerytur: Nie ma żadnego zagrożenia, żebyśmy cokolwiek zabierali osobom niepełnosprawnym

Nie ma żadnego zagrożenia, żebyśmy cokolwiek zabierali osobom niepełnosprawnym. Te działania są i będą podejmowane. Środki na 13. emeryturę będą też pochodziły z pożyczki Funduszu Rezerwy Demograficznej, ale Fundusz, tak jak w tym roku, na tym nie traci, bo będzie to uzupełnione wpłatą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dajemy taką możliwość, ale nie kosztem osób niepełnosprawnych – zapewniał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Propozycja finansowania 13. emerytur z Funduszu Solidarnościowego niepokoi środowisko osób niepełnosprawnych, które obawia się, że pieniądze przeznaczane na realizację programów dla osób z dysfunkcjami będą zabierane na rzecz tzw. „trzynastek” dla emerytów.

– Nic nie zabieramy z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Co dotyczy osób niepełnosprawnych – te programy, które zaplanowaliśmy, są realizowane. Dodatkowo dołożyliśmy do funduszu, który będzie miał teraz nazwę: „Fundusz Solidarnościowy”, emerytów i rencistów, w tym m.in. możliwość wypłaty środków na 13. emeryturę – tłumaczył Stanisław Szwed.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje i zamierza realizować wszelkie działania zaplanowane w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, które ma teraz nosić nazwę: „Fundusz Solidarnościowy”.

– Kwestia związana z usługami opiekuńczymi dla osób niepełnosprawnych, które w tym roku rozpoczęły swoje funkcjonowanie – ponad 320 gmin skorzystało już z tego programu, budżet 60 mln złotych – będzie kontynuowana w przyszłym roku, „Opieka wytchnieniowa” również. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, które są w tym programie, w tym roku 50 mln złotych, w przyszłym również te środki są przeznaczone. Podobnie uruchomiliśmy program z Funduszu Solidarnościowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – w tym roku 30 mln złotych, w przyszłym roku 50 mln złotych, jeżeli będzie potrzeba, to tych środków będzie więcej – wymieniał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– I to największe wyzwanie, które jest w tej chwili przed nami, które wprowadziliśmy do Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, to jest świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli dofinansowanie w kwocie 500 złotych. (…) Do chwili obecnej spłynęło ponad 520 tys. wniosków. W tym roku 820 mln złotych chcemy na to przeznaczyć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już i przyznał prawie 140 tys. świadczeń – zaakcentował.

Pieniądze przeznaczane na tzw. „trzynastki” dla emerytów będą pochodziły z innych źródeł, m.in. z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

– Nie ma żadnego zagrożenia, żebyśmy cokolwiek zabierali osobom niepełnosprawnym. Te działania są i będą podejmowane. Środki na 13. emeryturę będą też pochodziły z pożyczki Funduszu Rezerwy Demograficznej, ale Fundusz, tak jak w tym roku na tym nie traci, bo będzie to uzupełnione wpłatą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dajemy taką możliwość, ale nie kosztem osób niepełnosprawnych – zapewniał gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę ze Stanisławem Szwedem można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl