fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. M. Maląg: Pakiet „Emerytura plus” to ponad 20 mld w roku 2020 r.

Pakiet „Emerytura plus”, który zaproponował premier Mateusz Morawiecki, to ponad 20 mld w roku 2020 r – powiedziała w sobotę minister rodziny Marlena Maląg podsumowując sto dni rządu. Wskazywała m.in. na realizację trzynastych i czternastych emerytur oraz waloryzację świadczeń.

W sobotę w kancelarii premiera odbywa się podsumowanie stu dni rządu, w tym realizacji „piątki na 100 dni”. Chodzi o pakiet pięciu zapowiedzi, które rząd w kampanii parlamentarnej zobowiązał się zrealizować lub rozpocząć ich realizację w ciągu pierwszych stu dni rządów.

Minister rodziny podkreślała, że od czterech lat rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie inwestuje w rodzinę. Wskazała m.in. na sztandarowy program PiS „Rodzina 500 plus”, który został uruchomiony w kwietniu 2016 roku, a w lipcu ubiegłego roku rozszerzono go na wszystkie dzieci.

„Już ponad 94 miliardy złotych z tego programu trafiły do rodzin z małymi dziećmi” – mówiła szefowa MRPiPS.

Marlena Maląg podkreśliła, że rząd nie zapomina także o seniorach.

„Emerytura plus – ten wielki pakiet dla seniorów – stał się faktem. Kilka dni temu na międzypokoleniowym wydarzeniu z seniorami w Żyrardowie została podpisana ustawa o trzynastej emeryturze” – przypomniała.

Od tego roku – jak mówiła – „trzynastka” będzie już stałym dodatkiem dla blisko 10 milionów osób.

„Będzie to dodatkowe 12 miliardów złotych. Jesteśmy gotowi, zadanie zostało wykonane i będzie realizowane” – zapewniła minister.

Przypomniała, że rząd przyjął też projekt czternastej emerytury, która zostanie wypłacona w 2021 roku.

„Do tego dochodzi jeszcze waloryzacja świadczeń emerytalnych i regularny, znaczny wzrost rent i emerytur. W tym roku to kolejne 9 mld zł, które trafią do emerytów i rencistów” – podkreśliła Marlena Maląg.

„Pakiet +Emerytura plus+, który zaproponował premier Mateusz Morawiecki to ponad 20 mld w roku 2020 r” – dodała.

Wskazywała także na powstawanie nowych klubów i domów seniora.

„Tworzymy szeroką koalicję i zapraszamy do współpracy w skutecznej realizacji dobrej Polski, która będzie służyła Polkom i Polakom” – podkreśliła Marlena Maląg.

Podczas konferencji wystąpiła także emerytowana nauczycielka matematyki Jolanta Liszkiewicz, która przekonywała, że emerytura to czas, który można poświęcić rodzinie, a także realizować swoje pasje. Jak mówiła, emerytura to także świadczenia, „które spływają co miesiąc na konta emerytów i rencistów”. Podziękowała za to, że trzynasta emerytura będzie świadczeniem stałym, wypłacanym corocznie.

„Cieszę się, że rząd pamięta o nas – o ludziach w jesieni życia. Zdradzę państwu, jak zainwestuję moja trzynastą emeryturę w tym roku. Od dawna planowałam remont kuchni i myślałam o zakupie zmywarki. Na ten cel przeznaczę swoją trzynastą emeryturę” – powiedziała.

W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi, w październiku ubiegłego roku, premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedzieli „piątkę na 100 dni”, czyli pięć propozycji reform: tzw. mały ZUS, trzynastą oraz czternastą emeryturę, pakiet badań kontrolnych, budowę 100 obwodnic oraz dojście do równych dopłat dla rolników. Prezes PiS i szef rządu zapowiedzieli, że w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji rządu będą uchwalone ustawy lub przygotowane programy dotyczące wspomnianych zmian.

PAP

drukuj