fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejm przyjął ustawę Emerytura plus

Emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł – przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 396 posłów, 3 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Wynik głosowania posłowie Zjednoczonej Prawicy przyjęli oklaskami na stojąco.

Wcześniej Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Przewidywały one m.in., że trzynaste świadczenie byłoby wypłacane corocznie i waloryzowane.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła tuż przed głosowaniem, że otrzymanie raz w roku dodatkowego wsparcia to propozycja, na którą czekały miliony emerytów i rencistów.

W wielu rozmowach, jak mówiłam o tym, że rośnie waloryzacja – dostajecie Państwo wyższą minimalną emeryturę. Minimalna emerytura podczas rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła o 25 proc.: z 882 zł do 1100 zł – to słyszałam: Pani minister, to są niewysokie świadczenia. Taka jest prawda. Bardzo trudno z tego niewysokiego świadczenia uzbierać trochę więcej pieniędzy, żeby zrobić choćby drobny remont czy kupić prezent. My sobie bardzo cenimy to jednorazowe wsparcie. Stąd jest ta propozycja – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Świadczenie Emerytura plus będzie przysługiwało prawie 10 mln świadczeniobiorców. Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to niecałe 11 mld zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj