fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. A. Adamczyk: Program budowy 100 obwodnic jest rzeczywistością, w tym roku pierwsze przetargi

Plan budowy 100 obwodnic polskich miast jest rzeczywistością; w tym roku zostaną ogłoszone pierwsze przetargi – zadeklarował w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas podsumowania 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego.

Minister powiedział, że zadeklarowany przed 100 dniami program budowy 100 obwodnic w latach 2020-30 jest rzeczywistością.

„Realizujemy ten projekt” – podkreślił.

W sobotę w kancelarii premiera odbyło się podsumowanie 100 dni rządu, w tym realizacji „piątki na 100 dni”. Chodzi o pakiet pięciu zapowiedzi, które rząd w kampanii parlamentarnej zobowiązał się zrealizować lub rozpocząć w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

Andrzej Adamczyk powiedział, że w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę obwodnic m.in. w Strzelcach Krajeńskich, Lipsku, Suchowoli, Smolajnach, Koźminie Wielkopolskim, Trzebini i Gryfinie.

„Mamy nadzieję, że te inwestycje zwiększą bezpieczeństwo na drogach” – podkreślił.

Przypomniał, że oprócz mających powstać 100 obwodnic w ciągu dróg krajowych w najbliższych 10 latach, rząd przeznacza środki na Fundusz Dróg Samorządowych. To inwestycje w drogi lokalne – powiatowe i gminne – przypominał min. Adamczyk. W jego ocenie, jeszcze nigdy w historii nie było przeznaczonych tyle pieniędzy na drogi gminne, na ciągi pieszo-rowerowe.

Andrzej Adamczyk przypomniał, że prowadzony jest również program doświetlenia przejść dla pieszych. Wszystkie te inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego – podkreśla resort infrastruktury w informacjach o projekcie.

Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-20 oraz 2021-27 – tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury.

PAP

drukuj