fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. A. Adamczyk: Bezpieczeństwo w ruchu drogowym od początku jest w centrum naszych zainteresowań

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym od samego początku jest w centrum naszych zainteresowań – zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że analizując liczbę wypadków nie należy zapominać o tym, że Polska jest jednym z liderów co do liczby samochodów na tys. mieszkańców.

W środę odbywała sie debata ekspercka pn. „Bezpieczeństwo ruchu drogowego. Perspektywa zmian” organizowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył podczas debaty, że rząd zdaje sobie sprawę z wagi problemu jeśli chodzi o liczbę wypadków na drogach.

„Od samego początku stawiamy bezpieczeństwo w ruchu drogowym w centrum swoich zainteresowań, staramy się diagnozować przyczyny, powody ilości tak wielu wypadków drogowych, jakie mają miejsce w naszym kraju” – zapewnił.

Dodał, że problem ten wynika m.in. z tego że Polska „ma jeszcze duże zaległości jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową”.

„I o tym nie możemy zapominać patrząc chociażby na to, że Polska jest jednym z liderów jeżeli chodzi o ilość samochodów osobowych na tys. mieszkańców w Unii Europejskiej. (…) Często porównujemy w debacie publicznej sytuację na drogach niemieckich, czy francuskich. Otóż i Francuzi i Niemcy mają zdecydowanie mniej samochodów osobowych na tys. mieszkańców aniżeli Polacy, ale od lat mieli doskonale rozbudowaną infrastrukturę drogową. My przebudowujemy tę infrastrukturę” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister przypomniał, że w ubiegłym roku na przebudowę infrastruktury na drogach municypalnych – gminnych i powiatowych przeznaczono 10 mld zł. Dodał, że w ciągu 10 lat to będzie 36 mld zł.

„To zmieni rzeczywistość na drogach municypalnych, i to musi wpłynąć na zmniejszenie ilości wypadków i zdarzeń drogowych” – ocenił.

Podkreślił, że w wyniku starań resortu infrastruktury, Instytutu Transportu Samochodowego, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wypracowano zasady doświetlania przejść dla pieszych.

„Jaki jest tego efekt? Ponad 200 przejść dla pieszych doświetlonych w Małopolsce – żadnego wypadku drogowego od zmierzchu na przejściu dla pieszych w Małopolsce. Zero wypadków” – powiedział.

Zwrócił również uwagę na wykonane i trwające przebudowy dróg krajowych, w których bardzo często dochodziło wcześniej do wypadków.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl