fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd przeznaczy 500 mln zł na wsparcie seniorów w ramach programów Senior Plus oraz Aktywni Plus

500 mln zł do 2025 roku zostanie przekazane na dwa programy dla seniorów – Senior Plus oraz Aktywni Plus. Rusza nabór wniosków dla samorządów i organizacji pozarządowych.

Od dzisiaj samorządy mogą ubiegać się o wsparcie z programu Senior Plus, którego celem jest budowa dziennych domów seniora oraz klubów dla osób starszych. Można także wnioskować o pieniądze na remont tych miejsc. Samorządy mogą uzyskać do 400 tys. zł na dofinansowanie do tworzenia, remontowania lub dalszego utrzymania dziennych domów seniora oraz 200 tys. zł na kluby.

Z kolei nabór wniosków dla organizacji pozarządowych zaangażowanych w działalność na rzecz seniorów ruszy 4 marca i potrwa do 26 marca. W ostatnich latach z programu „Aktywni Plus” skorzystało 1700 podmiotów. Resort rodziny i polityki społecznej wskazuje najważniejsze zadania: to włączenie cyfrowe seniorów, ich większe zaangażowanie w podejmowanie decyzji dot. lokalnych społeczności oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym – mówiła minister Marlena Maląg.

Seniorzy chętnie uczestniczą w różnych zajęciach, wycieczkach. Dane pokazują, że chcą być aktywni. Nam zależy na tym, aby seniorzy byli aktywni, aby mogli godnie spędzić swoją jesień życia. Dlatego też działania, które rząd wprowadza są właśnie takimi rozwiązaniami, które mają przyczynić się do podniesienia stopy życia seniorów – dodała szefowa resortu.

W tym roku na politykę senioralną rząd przeznaczy 36 mld zł. Środki trafią m. in. na waloryzację rent i emerytur oraz wypłatę 13. i 14. emerytury. Od roku 2015 nakłady na wsparcie seniorów wzrosły aż 10 razy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj