Tragiczne dane – kryzys finansowy wchodzi do polskiej gospodarki

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na wyraźny spadek wzrostu gospodarczego w Polsce. Jesteśmy na prostej ścieżce do kryzysu finansowego – powiedział Janusz Szewczak, analityk gospodarczy i ekonomista SKOK.

PKB wzrósł w II kwartale o tylko 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wobec wzrostu odpowiednio o 3,5 proc. w I kwartale.

Dane te są alarmujące. Mamy do czynienia z wyraźnym obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego – powiedział Janusz Szewczak. Dodał, że to koniec zielonej wyspy.

„Można się spodziewać, że w trzecim kwartale wzrost gospodarczy będzie niewiele ponad półtora procent. To są pierwsze objawy recesji. Pierwsze objawy potężnego kryzysu gospodarczego o których mówiliśmy wielokrotnie, że on się zbliża, że jest to koniec zielonej wyspy, zwłaszcza, że niepokoją mnie mocna słabnące bliskie zera wzrosty inwestycji. Inwestycje na poziomie niewiele ponad jeden procent, to jest zamrożenie działań inwestycyjnych” – powiedział Janusz Szewczak.

Poza tym – jak zauważył ekonomista – słabnie popyt zewnętrzny, a to zła wiadomość w kontekście informacji z ostatnich miesięcy dotyczących sztucznego wzmocnienia złotego. Możemy się więc spodziewać negatywnych skutków dla polskiego eksportu.

Jesteśmy zatem przed potężnym kryzysem gospodarczym i gigantycznymi zwolnieniami pracowników – stwierdził Janusz Szewczak.

„Gwałtownie rośnie bezrobocie. Możemy się liczyć z tym, że w najbliższych miesiącach od 40 do 50 tys. Polaków może stracić pracę. To są bardzo groźne zapowiedzi w kontekście kryzysu europejskiego, w kontekście kryzysu sektora bankowego w Hiszpanii. W Polsce mamy głównie banki zagraniczne i to z tych krajów, które maja olbrzymie problemy u siebie: z Włoch, Hiszpanii, Portugalii. To bardzo źle wróży na przyszły rok. Wydaje się, że „expose” premiera na jesieni będzie dramatycznym wystąpieniem i apelem do Polaków o to żeby zacisnęli pasa bo zbliża się kryzys” – dodaje Janusz Szewczak.

 

Wypowiedź Janusza Szewczaka:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl