fot. twitter.com/ewawen

[TYLKO U NAS] E. Wendrowska: W Polsce działa ok. 370 ośrodków niosących pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Znajdują się prawie w każdym powiecie

Obecnie w Polsce działa ok. 370 ośrodków, które niosą pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Znajdują się one w prawie każdym powiecie. Jeżeli mamy wątpliwości, tym bardziej powinniśmy skorzystać z możliwości rozmowy z kimś kompetentnym – powiedziała Ewa Wendrowska, radna sejmiku województwa łódzkiego, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

22 lutego obchodzony jest narodowy Dzień Ofiar Przestępstw. Od tego dnia trwa również Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych. Wydarzenie koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa. [czytaj więcej] 

– Chcemy zwrócić uwagę na osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, a także na ich najbliższych. Tydzień ten ma być przypomnieniem, że wszyscy ci ludzie mogą otrzymać pomoc, że są do tego przeznaczone odpowiednie środki i ośrodki. (…) Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości jest miejscem, gdzie możemy się dowiedzieć, jakie są możliwe formy pomocy. Obecnie w Polsce działa ok. 370 ośrodków, które niosą pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Znajdują się one w prawie każdym powiecie. Są one finansowane z Funduszu Sprawiedliwości. (…) Jest też linia telefoniczna, na którą można dzwonić i zgłaszać problemy – wyjaśniła Ewa Wendrowska.

Radna z Łodzi zaznaczyła, że „skorzystanie z pomocy nie oznacza, że ktoś zostanie zmuszony do rozpoczęcia postępowania procesowego”.

– Jeżeli mamy wątpliwości, tym bardziej powinniśmy skorzystać z możliwości rozmowy z kimś kompetentnym, kto pokaże nam plusy i minusy naszego myślenia. (…) Spotkanie z psychologiem, psychoterapeutą czy adwokatem może rozwiać wątpliwości. (…) Obywatele nie są sami. Państwo stara się im pomóc, jak potrafi najlepiej. Poszkodowani otrzymają wszelką możliwą pomoc w ośrodkach – nie tylko prawną, ale i np. pomoc finansową  – wskazała.

Pomoc psychologiczna wciąż jest niedoceniana. W naszym społeczeństwie nie mamy dobrego zrozumienia, po co jest psycholog. Wydaje nam się, że z jego pomocy korzystają tylko osoby, które mają bardzo duże problemy i zaburzenia psychiczne – zauważyła Ewa Wendrowska.

– Wiele osób boi się przyznać, że potrzebuje pomocy psychologa. W ostatnim czasie mówiliśmy o depresji, która może zaczynać się od tego, że kiedy pojawiają się problemy, to uciekamy od pomocy psychologa. Później objawia się to stanami depresyjnymi. (…) Dlatego tak istotne jest, żebyśmy chcieli korzystać z ośrodków, gdzie są psycholodzy i psychoterapeuci – wskazała radna.

Gościem „Rozmów niedokończonych” był także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Marcin Romanowski powiedział m.in., że „ważne jest, by każdy obywatel naszej ojczyzny zdawał sobie sprawę, że jeżeli znajdzie się w trudnej sytuacji, w sytuacji pokrzywdzenia, to zawsze może skorzystać z pomocy. Pomoc jest szybka, natychmiastowa i dostępna”. [czytaj więcej]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl