fot. www.gov.pl

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych. Wydarzenie koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa.

W jego organizację włączają się m.in. adwokaci, radcowie, prawnicy, psychologowie oraz kuratorzy sądowi. Do niedzieli będą oni udzielali bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych. [czytaj więcej]

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wskazał, że jest to dobra okazja do tego, aby zapoznać się prawami, jakie przysługują pokrzywdzonym.

– Ciągle brakuje wiedzy wśród osób pokrzywdzonych przestępstwem, z jakiej pomocy mogą skorzystać. Bardzo często widzimy to w ośrodkach pomocy pokrzywdzonym, gdzie osoby z wdzięcznością przychodzą i mówią, że akcje informacyjne oraz „zachęty” są bardzo ważne, bo brakuje wiedzy, ale brakuje również determinacji po stronie osób, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, żeby pójść i poprosić o pomoc. Zawsze jest bariera psychologiczna. Myślę, że Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem może być dobrą okazją, żeby sięgnąć po pomoc – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Lista ośrodków, w których będzie można uzyskać bezpłatną poradę prawną, znajduje się na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości. [tutaj] Resort zachęca, aby konsultacje przeprowadzić za pomocą telefonu lub internetu.

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w Polsce ofiarami przestępstw pada 200 tys. osób rocznie. Znaczna część pokrzywdzonych to kobiety i dzieci – podaje resort. Fundusz Sprawiedliwości wyszedł z ofertą wsparcia dla ofiar poprzez budowę ośrodków pomocy dla pokrzywdzonych. [więcej]

RIRM

drukuj