fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Romanowski: To nie przestępca, tylko osoba pokrzywdzona jest w centrum uwagi i ważne, by wiedziała, że może skorzystać z pomocy. Jest ona szybka, natychmiastowa i dostępna

Każdy z nas może mieć pewność, że to nie sprawca, nie przestępca, jest przedmiotem troski, tylko to osoba pokrzywdzona jest w centrum uwagi i ważne jest, by każdy obywatel naszej ojczyzny zdawał sobie sprawę, że jeżeli znajdzie się w trudnej sytuacji, w sytuacji pokrzywdzenia, to zawsze może skorzystać z pomocy. Pomoc jest szybka, natychmiastowa i dostępna. Ośrodki pomocy są praktycznie w każdym powiecie w naszym kraju – mówił Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w czwartkowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Gościem „Rozmów niedokończonych” była także Ewa Wendrowska, radna sejmiku województwa łódzkiego.

Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych. Wydarzenie koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Krajowa. [czytaj więcej]

[Fundusz Sprawiedliwości] udzieli pomocy osobom, które doświadczyły przemocy domowej oraz pokrzywdzonym lichwą. Instytucja zaznacza, że nie będzie obojętna względem szkód finansowych powstałych na skutek przestępstw. [więcej]

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że Fundusz Sprawiedliwości ma trzy podstawowe cele.

– Fundusz Sprawiedliwości sprawuje pomoc postpenitencjarną tym, którzy już odpokutowali swoje winy, wychodząc z zakładu karnego i często potrzebują wsparcia, pewnej socjalizacji, czyli okresu przejściowego. Na terenie całej Polski są domy, ośrodki, gdzie te osoby mogą przez jakiś czas mieszkać, korzystać ze wsparcia psychologicznego czy materialnego. Drugi filar funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości to prewencja. To różnego rodzaju projekty prewencyjne o charakterze edukacyjnym czy informacyjnym, czy analityczne, badawcze. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie tylko leczyli skutki choroby, ale również i przede wszystkim, żebyśmy starali się przeciwdziałać. Trzeci cel, który jest najbardziej znany, najbardziej oczywisty dla Funduszu Sprawiedliwości, to pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem – powiedział Marcin Romanowski.

Gość Radia Maryja i TV Trwam przypomniał, że środki z Funduszu Sprawiedliwości pochodzą „wprost od przestępców”.

– Jest to odsetek wynagrodzenia za ich pracę w ramach programu [„Praca dla więźniów”], ale przede wszystkim są to nawiązki, kary pieniężne, które sprawcy przestępstw wpłacają do Skarbu Państwa, żeby mogły wracać w znacznym zakresie za pomocą [Sieci Osobom Pokrzywdzonym] do ofiar, którzy przez tych sprawców byli pokrzywdzeni. To jest bardzo mocny wymiar sprawiedliwościowy Funduszu oraz wymiar sprawiedliwościowy funkcjonowania całego państwa, kiedy każdy z nas może mieć pewność, że to nie sprawca, nie przestępca jest przedmiotem troski, tylko że to osoba pokrzywdzona jest w centrum uwagi i ważne jest, by każdy obywatel naszej ojczyzny zdawał sobie sprawę, że jeżeli znajdzie się w trudnej sytuacji, w sytuacji pokrzywdzenia, to zawsze może skorzystać z pomocy. Pomoc jest szybka, natychmiastowa i dostępna. Ośrodki pomocy są praktycznie w każdym powiecie w naszym kraju. Mamy infolinię, która jest czynna całodobowo 7 dni w tygodniu pod nr: 222 309 900 [czytaj więcej]– podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Marcin Romanowski zwrócił uwagę, że szczególnie ważne jest, by w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem bardzo mocno zwrócić uwagę na potrzebę osób pokrzywdzonych przestępstwem.

– Osoby pokrzywdzone przestępstwem są w naszym otoczeniu, może wśród naszych bliskich, sąsiadów. Pamiętajmy, że osoba pokrzywdzona przestępstwem bardzo często wstydzi się poprosić o pomoc, czasami nie wie, że może poprosić o pomoc, czasami nie jest przekonana, że pomoc będzie skuteczna, może myśli, że potrzeba nadzwyczajnych formalności, ale bardzo często jest to strach, lęk, niepewność przed powrotem do przeszłości. Myślę, że tydzień, w którym więcej mówimy o osobach pokrzywdzonych przestępstwem, o ich problemach, ale też o możliwościach wyjścia ze stanu pokrzywdzenia, jest bardzo ważny zaznaczył gość programu „Rozmowy niedokończone”.

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że kilkaset tysięcy osób zgłasza się do miejsc, gdzie pomoc jest oferowana.

– Pomoc jest wszechstronna, bo problemy, z którymi borykają się osoby pokrzywdzone są bardzo kompleksowe. To nie tylko pomoc o charakterze prawnym, ale również psychologicznym, psychiatrycznym. Bardzo często są to problemy materialne, które nie są może przedmiotem naszego podstawowego zainteresowania, bo mają charakter dodatkowy, ale oferujemy bony żywnościowe, dofinansowanie lekarstw czy innych środków medycznych, jeżeli służą temu, by niwelować skutki podsumował Marcin Romanowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl