fot. PAP/Paweł Supernak

M. Maląg: Potrzebne działania, które ułatwią młodym ludziom decyzję o założeniu rodziny

Wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić się do tego, że młodzi ludzie będą chcieli zakładać rodziny – wskazywała w czwartek w Sejmie szefowa MRiPS Marlena Maląg.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1408039420129906689

Minister rodziny przedstawiła posłom informację o działaniach podejmowanych przez rząd w zakresie polityki demograficznej zmierzających do poprawy dzietności w Polsce. Wniosek o taką informację złożył klub PiS.

Przedstawicielka wnioskodawców Teresa Wargocka zwracała uwagę, że jednym z największych wyzwań, jakie czeka polskie społeczeństwo w ciągu najbliższych dekad jest zmniejszająca się liczba ludności w Polsce. To – jak mówiła – przyczyni się m.in,. do starzenia się społeczeństwa, co w konsekwencji będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, brak osób w wieku produkcyjnym, a ostatecznie na system emerytalny.

Teresa Wargocka wskazała, że w ostatnich latach polepszyła się sytuacja finansowa polskich rodzin m.in. za sprawą programu 500 plus. Dlatego – dodała – należy poszerzyć spektrum działań, by wyjść z pułapki niskiej dzietności.

Minister rodziny podkreśliła, że od 2015 r. rodzina jest w centrum uwagi rządu, o czym świadczą wprowadzone w tym czasie programy prorodzinne.

„Te wszystkie działania to jest ponad 152 mld zł. To pieniądze, które znalazły się pomimo tego, że poprzednicy nasi mówili, że na to pieniędzy nie ma i nie będzie. Te pieniądze są i będzie ich coraz więcej” – przekonywała Marlena Maląg.

Przypomniała, że kierunki dalszych działań w tym zakresie zawarte są m.in. w Polskim Ładzie. Minister wymieniła propozycję Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To – jak wyjaśniała – 12 tys. zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem między 12. a 36. miesiącem życia.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że z pułapki demograficznej „nie wyjdziemy w ciągu jednej kadencji”. Zdaniem minister potrzebna jest przede wszystkim stabilna, systematyczna, kompleksowa polityka prorodzinna.

Działania w tym zakresie – dodała – zawiera też ogłoszona w ubiegłym tygodniu Strategia Demograficzna 2040.

„Ma ona trzy zasadnicze cele: wspieranie rodzin m.in. finansowe, ale także podniesienie godności rodziny, tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny, tam też znajduje się Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” – podkreśliła minister.

Wskazała, że ważnym celem strategii jest niwelowanie barier w podejmowaniu decyzji o dziecku. W dokumencie wśród priorytetowych kierunków działań wymienione są m.in, nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy.

Zdaniem szefowej MRiPS wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w zakresie kodeksu praca i odpowiednia polityka podatkowa to mechanizmy, które mogą przyczynić się do tego, że młodzi ludzie będą chcieli zakładać rodziny.

„Poprzednicy zmarnowali 8 lat, kiedy już dzietność w Polsce spadała, kiedy wchodziliśmy w pułapkę demograficzną nie zrobiono nic w zakresie polityki prorodzinnej” – oceniła szefowa resortu.

PAP

drukuj