fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Maląg: Stopa bezrobocia może wzrosnąć o jeden punkt procentowy

W założeniach do budżetu na 2023 rok wskazujemy, że ta stopa bezrobocia może wzrosnąć, ale nie drastycznie. Szacujemy, że o jeden punkt procentowy – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej zapytano dziś w Programie I Polskiego Radia o bezrobocie w Polsce, m.in. o to, czy utrzyma się ono na obecnym poziomie. We wtorek szefowa MRiPS podała, że w sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 4,9 procent. To trzeci miesiąc z rzędu z bezrobociem na rekordowo niskim poziomie.

„Jest to typowy letni spadek bezrobocia” – powiedziała Marlena Maląg.

Jednocześnie wskazała, że to „najniższe od 32 lat bezrobocie”.

„Pokazuje to, że poradziliśmy sobie z pandemią, uratowaliśmy miejsca pracy. Turbodoładowaniem po pandemii są rządowe inwestycje strategiczne, które przekazujemy do realizacji samorządom. Samorządy decydują, co chcą realizować, to pozwala rozwijać gospodarkę” – mówiła.

„W naszych szacunkach, w monitoringu i założeniach do budżetu na przyszły rok wskazujemy, że stopa bezrobocia może wzrosnąć, ale nie będzie to drastyczny wzrost. Jeżeli sytuacja będzie rozwijać się tak jak obecnie, szacujemy, że o jeden punkt procentowy” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej.

Polityk została zapytana, czy oznacza to, że „plaga bezrobocia została pokonana”.

„Na ten moment rzeczywiście tak możemy powiedzieć” – odpowiedziała minister rodziny.

Minister pytana była także, czy w razie spowolnienia gospodarczego, z którym możemy mieć do czynienia w kolejnych miesiącach, może dojść do wzrostu liczby bezrobotnych.

„Szacujemy – tak jak powiedziałam – że to może być około jednego punktu procentowego. Dziś osób bezrobotnych w liczbach bezwzględnych jest 808 tys. Pracodawcy mają obowiązek zgłaszania zwolnień grupowych, ale nie obserwujemy takich masowych zjawisk i sygnałów” – powiedziała Marlena Maląg.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl