E. Rafalska: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 proc. i w porównaniu z lipcem spadła o 0,1 proc. – poinformowała w środę w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska bierze udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy.

„W sierpniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt. proc., wyniosło 5,8 proc.” –  poinformowała podczas konferencji prasowej Elżbieta Rafalska.

„To są pierwsze, wstępne dane i mogą być one jeszcze zweryfikowane z tymi gusowskimi. Do tej pory się nie myliliśmy” – dodała.

Podkreśliła, że w żadnym z województw nie zanotowano dwucyfrowej stopy bezrobocia, w woj. warmińsko-mazurskim wyniosło 9,9 proc., a w kujawsko-pomorskim – 8,6 proc. Minister podała, że bezrobocie spadło w trzech województwach, a w pozostałych jest takie samo jak w lipcu.

Elżbieta Rafalska poinformowała, że nieznacznie spadła liczba bezrobotnych, którzy są zarejestrowani w urzędach pracy.

„Mamy takich osób poniżej 960 tys.” – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że jedno z ostatnich badań wykazało, iż około 45 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach ze względu na ubezpieczenie zdrowotne.

„Gotowość osób bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia pewnie jest też mniejsza niż ta liczba, którą się posługujemy, 960 tys.” – oceniła minister.

Dopytywana o bezrobocie w przyszłych miesiącach odpowiedziała: „Gdyby nam się udało utrzymać na koniec roku stopę poniżej 6 proc., to będzie to bardzo wysoka ocena sytuacji na rynku pracy”.

Zwróciła uwagę, że chociaż prace sezonowe powoli dobiegają końca, to być może pogoda pozwoli na kontynuowanie wielu inwestycji budowlanych.

„Jesteśmy w okresie kampanii i samorządy dużo więcej niż kiedykolwiek finalizują działań inwestycyjnych” – zauważyła szefowa MRPiPS.

„Niezależnie, jaki będzie koniec, to będzie znakomity rok dla rynku pracy i nic nie wskazuje, żeby były widoczne jakiekolwiek objawy spowolnienia” – dodała minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl