Ogromny problem bezrobocia wśród młodzieży

Już prawie co piąty Polak poniżej 25. roku życia nie ma pracy – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Z badań Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że stopa bezrobocia osób w wieku do 25 lat w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła 22 procent.

Jednocześnie GUS poinformował, że w lutym bieżące roku wskaźnik ten w stosunku do ogółu społeczeństwa wyniósł 12 procent.

Dane te jednak nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w urzędach pracy, ponad 2 milionów młodych, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy oraz bezrobocia ukrytego w rolnictwie, przekraczającego milion osób.

Poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że w badaniach należałoby wziąć także pod uwagę osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin.

– Dlatego znacznie ważniejsze byłyby badania zarówno ilościowe – pokazujące, jaka część młodych ludzi od 25., a nawet do 30. roku życia ma pracę co najmniej stałą na pół roku, rok, na dwa lata czy więcej. To jest jedna bardzo istotna sprawa. Wtedy moglibyśmy powiedzieć, że te osoby są ekonomicznie samodzielne. Natomiast jeżeli są to np. osoby, które roznosiły ulotki czy odbierały telefony, czy wykonywały inne służebne prace, to one nie są ekonomicznie samodzielne – powiedziała poseł Józefa Hrynkiewicz.

Problemem jest także brak przygotowania zawodowego młodych ludzi.

Ponad połowa bezrobotnych w wieku do 25 lat nigdy wcześniej nie pracowała.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl