fot. ipn.gov.pl/Rodzina Ulmów

Uroczystości upamiętniające zbrodnie na rodzinie Ulmów

W Markowej na Podkarpaciu trwają uroczystości upamiętniające bohaterską rodzinę Ulmów, zamordowaną  przez Niemców za ukrywanie żydów.

To tam  rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, która była w ostatnim miesiącu ciąży, sześcioro ich dzieci oraz ośmioro Żydów, których ukrywali.

W dzisiejszych uroczystościach bierze udział Mateusz Szpytma, historyk z IPN, autor publikacji poświęconych rodzinie Ulmów.

Rodzina Ulmów jest symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Czcząc rodzinę Ulmów, czcimy również innych Polaków, którzy zginęli bohatersko pomagając tym, którzy byli zagrożeni śmiercią, a także sami godząc się na to zagrożenie – powiedział Mateusz Szpytma.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji pomordowanych.

Po Eucharystii złożono kwiaty na mogile Ulmów oraz pod pomnikiem im poświęconym.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac, gdzie budowane jest muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Warto przypomnieć, że naszym rodakom, którzy ratowali Żydów poświęcona będzie też kaplica kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, który budowany jest w Toruniu.

RIRM

drukuj