fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wzrost bezrobocia w Polsce

Bezrobocie rejestrowane w Polsce rośnie. Na koniec ubiegłego miesiąca wyniosło 9,6 proc. – tak wynika z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Liczba osób pozostających bez pracy wzrosła w porównaniu z październikiem w 15 województwach m.in. lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych zauważa, że oficjalne dane dotyczące bezrobocia dalece odbiegają od rzeczywistości.

W dużej mierze nie rejestrują tych przepływów wyjeżdżających Polaków za granice, wracających z pracy. Wielu Polaków nie udaje się już ani do Urzędów Pracy, ani do tego typu instytucji, bo to mija się z celem. Znaczna część wypada z tych statystyk i jest nierejestrowana w związku ze zmianą systemu liczenia tych bezrobotnych. Najlepiej problem bezrobocia widać w mniejszych ośrodkach i miastach, gdzie to bezrobocie czasami sięga 20-30 proc. – zaznacza Janusz Szewczak.

Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko – mazurskim tj. ok. 16 proc. i zachodniopomorskim – 13 proc.

RIRM

drukuj