fot. PAP/EPA

Ukraina. Wzajemne oskarżenia o łamanie noworocznego rozejmu na wschodzie

Siły ukraińskie oraz prorosyjscy separatyści wzajemnie oskarżyli się w środę o łamanie bezwzględnego rozejmu, jaki został wprowadzony o północy z wtorku na środę na wschodzie Ukrainy z okazji nadchodzącego Nowego Roku.

Strona ukraińska zapewniła, że ona sama przestrzega rozejmu. Władze separatystyczne z początku to potwierdziły, ale później także oskarżyły wojska ukraińskie o łamanie porozumienia.

Władze separatystów w sąsiednim rejonie Ługańska podały w komunikacie w środę rano, że tam ostatnie strzały z pozycji ukraińskich padły na godzinę przed wejściem w życie rozejmu.

We wtorek obradująca w Mińsku grupa kontaktowa uzgodniła, że od północy z wtorku na środę ma obowiązywać bezwzględny rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami.

Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy ciągnie się od wiosny 2014 roku. Obecnie obowiązuje w nim formalny rozejm, jednak walki na linii rozdzielenia wciąż trwają. Według najnowszego raportu Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) od kwietnia ubiegłego roku w konflikcie zginęło ponad 9 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy zostało rannych.

PAP/RIRM

drukuj