fot. PAP

Konflikt gazowy Moskwa-Ukraina zostanie zażegnany?

Są duże szanse, że uda się w najbliższym czasie zażegnać konflikt gazowy na linii Moskwa-Ukraina –  stwierdził dr Bogusław Marzec, były prezes PGNiG. 

W przyszłym tygodniu, może dojść do trójstronnych rozmów pomiędzy Rosją, Ukrainą a UE w sprawie gazu. Wcześniej minister energetyki Rosji nie wykluczał, że dojdzie do takiego spotkania.

Przypomnijmy, że od pewnego czasu kraje naszego regionu dostają mniej gazu od Rosji tak, by nie przesyłały go na Ukrainę. Eksperci piszą, że Moskwa chce w ten sposób doprowadzić do sytuacji w której, Kijów będzie zdany na łaskę Rosji.

– Oceniam na więcej niż 50 proc., że konflikt zostanie zażegnany. Nie sądzę, żeby Rosjanie zamknęli kurek na 100 proc. Ukraina ma możliwość podbierania gazu, który płynie na Zachód. Rosja na to nie ma wpływu. Jeżeli Ukraina będzie zdesperowana to prawdopodobnie tak zrobi. Co Rosja na to poradzi? Musiałaby chyba tam posłać całą Armię Czerwoną, żeby podbić całą Ukrainę. Co wydaje się mało realne. Rosji zależy na tym, żeby wprowadzić jak największy chaos na Ukrainie i odcinać poszczególne regiony, uzyskując więcej wpływów – mówił dr Bogusław Marzec.

Podczas poprzednich rozmów gazowych przedstawiciele Rosji i Ukrainy wynegocjowali przy współudziale KE projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy.

Gdyby rządy Ukrainy i Rosji zatwierdziły projekt, doszłoby do podpisania wiążącego protokołu do dotychczasowej umowy gazowej, obowiązującego do marca 2015 r.

RIRM

 

drukuj