fot. pixabay.com

Ukraina: policja wszczęła postępowanie karne przeciwko byłemu doradcy prezydenta Ołeksijowi Arestowyczowi

„Wszczęto postępowanie karne przeciwko Ołeksijowi Arestowyczowi, byłemu doradcy prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego” – poinformowały ukraińskie media za komunikatem policji. Choć policja nie podała wprost nazwiska oskarżonego, media ukraińskie oraz rosyjskie niezależne od władz na Kremlu powiązały komunikat z byłym doradcą Wołodymyra Zełenskiego.

Agencja UNIAN powiadomiła, że przyczyną wszczęcia postępowania stał się konflikt pomiędzy Oleksijem Arestowyczem i deputowaną Rady Najwyższej, Natalią Pipą, która kilka miesięcy temu we Lwowie zwróciła uwagę mężczyźnie śpiewającemu na ulicy pieśni legendarnego rosyjskiego artysty Wiktora Coja. Mężczyzna odpowiedział w obraźliwy sposób, po czym deputowana zgłosiła to policji. W tym samym czasie Oleksij Arestowycz zwrócił się do Państwowego Biura Śledczego Ukrainy, oskarżając Natalię Pipę o „podżeganie do waśni na tle etnicznym”.

W następstwie tej sytuacji 29 deputowanych złożyło na policji skargę na Oleksija Arestowycza, zarzucając mu, że złożył fałszywe zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To właśnie na podstawie tego artykułu Kodeksu Karnego Ukrainy policja wszczęła postępowanie karne przeciwko Oleksijowi Arestowyczowi – powiadomił UNIAN.

Niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza przypomniał, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy na Oleksija Arestowycza wpłynęła skarga na policję. Wcześniej deputowana Rady Najwyższej, Inna Sowsun, zgłosiła popełnienie przez niego przestępstwa polegającego na „produkcji lub dystrybucji dzieł propagujących kult przemocy i okrucieństwa, nietolerancji i dyskryminacji rasowej, narodowej lub religijnej”.

Powodem tego było nagranie z przemówieniem byłego doradcy ukraińskiego prezydenta, w którym Oleksij Arestowycz powiedział, że kobiety są „stworzeniami”, które trzeba najpierw „przelecieć”, a następnie „obrażać” i „dusić bez ustanku”. Jednocześnie Oleksij Arestowycz określił mężczyzn jako „bogów” i „idoli”, których należy wywyższać. Meduza opublikowała link do tego nagrania, nie informując, czy policja ukraińska wszczęła z powodu tej wypowiedzi postępowanie karne.

W odpowiedzi na te zarzuty Oleksij Arestowycz powiedział w wywiadzie dla Meduzy, że słowa deputowanej Inny Sowsun są „nienawistnym, wyssanym z palca fałszerstwem” i „zamówieniem politycznym”.

Ołeksij Arestowycz był doradcą prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. W styczniu 2023 r., po przekazaniu fałszywej wiadomości na temat rosyjskiej rakiety, która jakoby uderzyła w obiekt cywilny w mieście Dniepr, doradca złożył dymisję ze stanowiska. Doniesienia Ołeksija Arestowycza stały się wówczas pożywką dla kremlowskiej propagandy. Od tamtej pory były doradca prezydenta wypowiada się na temat polityki Wołodymyra Zełenskiego nader krytycznie. Ogłosił też zamiar kandydowania na stanowisko głowy państwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl