fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda: Poprosiłem prezydenta Ukrainy o zniesienie moratorium dot. prac ekshumacyjnych na Ukrainie 

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy rozmawiali m.in. o kwestiach historycznych, rozwoju infrastrukturalnym oraz sytuacji na wschodzie Ukrainy.  

Sprawą, która dzieli oba kraje, jest kwestia zakazu ekshumacji polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz obowiązuje od kwietnia 2017 roku. Polski rząd chce godnie upamiętnić osoby, które zginęły i zostały zamordowane.

Dlatego też prezydent Polski zwrócił się dziś do Wołodymyra Zełenskiego o zniesienie moratorium wprowadzonego przez poprzedni rząd w Kijowie.

– Pan prezydent oznajmił mi, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się. Pan prezydent obiecał mi, że ta kwestia zostanie zrealizowana. Z góry mówię, że jest to taki element, który ma dzisiaj znaczenie fundamentalne dla Polaków, bo to jest kwestia upamiętnienia najbliższych, bo to jest kwestia tego, żeby człowiek wiedział, gdzie może swojemu pradziadkowi, dziadkowi czy ojcu zapalić ten przysłowiowy znicz – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina musi wrócić do integralności terytorialnej sprzed 2014 roku. Nie można zmieniać granic siłą – zaznaczył. Dodał. że Krym, okręgi doniecki i ługański muszą wrócić pod kontrolę Kijowa. Prezydent Polski opowiedział się też za kontynuacją sankcji wobec Rosji.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl