Bezrobocie w Polsce wciąż wysokie

2 mln 830 tyś. 200 osób było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia. Stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 13,0 proc. wobec 13,1 proc. w lipcu – poinformował GUS.

Należy zauważyć, że są to oficjalne dane, które nie zawierają bezrobocia ukrytego w rolnictwie a także tych, którzy wyjechali z naszego kraju w poszukiwaniu pracy.

Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.  Jednocześnie z danych urzędu statystycznego wynika, że w ubiegłym miesiącu kupiliśmy o 3,4 proc. więcej towarów niż w lipcu 2012 roku. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 0,7 proc.

Dr Marian Szołucha – ekonomista, podkreśla, że odrobinę lepsze dane wynikają z trendu sezonowego a także z uwagi na ożywienie w gospodarce światowej.

– To są wahania sezonowe. Dopóki one nie potwierdzą się w „chłodniejszych” miesiącach roku, nie będziemy mogli mówić o stałym trendzie. Tym bardziej, że zmiana w przypadku stopy bezrobocia jest kosmetyczna. Chodzi o 1-dziesiątą punktu procentowego. Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną – możemy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w gospodarce światowej, szczególnie w pozostałej części Unii Europejskiej, a jeszcze bardziej w gospodarce niemieckiej, która powoli zaczyna wychodzić na prostą –  zaznacza dr Marian Szołucha.

Ekspert wskazuje że aż ¼ naszej wymiany handlowej w obu kierunkach odbywa się z Niemcami. Mówi on nawet o tzw. zjawisku podwieszania się pod Niemców, co w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na rozwój naszego kraju.

– Ufamy w to, że Niemcy sobie poradzą w każdej sytuacji i dalej jakoś to będzie. Jest to polityka niesuwerenna – do pewnego momentu skuteczna, o tyle że chroni nas przed drastycznymi kryzysami w sferze realnej gospodarki, przynajmniej na razie.  Ale z drugiej strony jest to polityka wasalistyczna, również  w dużej mierze w sferze ekonomicznej i politycznej. I polityka, która nie pozwoli nam wybić się z kręgu ubogich peryferii zachodniej, znacznie bogatszej od nas, Europy – akcentuje dr Marian Szołucha.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl