fot. PAP

Walka z bezrobociem czy kolejne obietnice Tuska?

Platforma Obywatelska zapowiada walkę z bezrobociem. Zdaniem opozycji to kolejne obietnice. PO przygotowała projekt ustawy zatytułowany „Pakiet Startowy”, którego pomysłodawcą jest poseł Adam Szejnfeld.

Zakłada on tzw. wakacje ubezpieczeniowe polegające na tym, że składki emerytalne i rentowe mogą być dowolnie płacone przez pół roku. Według autora, projekt ma się przyczynić do polepszenia sytuacji bezrobotnych, absolwentów uczelni wyższych oraz osób powyżej 50 roku życia.

Według poseł Beaty Szydło, wiceprezes PiS, są to tylko obietnice bez pokrycia, mające na celu poprawienie wizerunku partii rządzącej, która nie radzi sobie z bezrobociem i fatalną sytuacją na rynku pracy.

– Szkoda, że politycy PO stosują właśnie taką metodę uprawiania polityki, ponieważ oni uważają, że na zapowiedziach, PR, na takich właśnie obietnicach można kolejne miesiące rządzenia zaliczać i to wystarcza; ale nie wystarcza. Polacy już po prostu im nie wierzą. Niestety, rzecz dotyczy kwestii bardzo poważnych, bo w tej chwili problemy braku pracy w Polsce determinują również i to, iż mamy przecież problemy z tym, że młodzi ludzie masowo wyjeżdżają z kraju, co przekłada się też na problemy dzietności– zauważa poseł Beata Szydło.

Polityk z PO zwraca uwagę na możliwość korzystania z kredytu podatkowego, do którego zniechęcają prawne obostrzenia, jakie muszą zostać spełnione przez pracodawcę, takie jak np. prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 10 lat i przyjęcie w tym czasie do pracy min. 5 osób.

Tymczasem poseł Beata Szydło mówi, że poseł Szejnfeld powinien najpierw rozprawić się z obostrzeniami prawnymi i barierami, które nie pozwalają ludziom korzystać z gotowych już instrumentów.

– Dobrze by było, gdyby pan poseł Szejnfeld zaczął budować dom od fundamentów, a nie od dachu. Niech najpierw rozprawi się z obostrzeniami prawnymi i tymi barierami, które nie pozwalają ludziom korzystać chociażby z już gotowych instrumentów. Po drugie, można powiedzieć tak: łatwo jest dzisiaj składać takie obietnice bez wyliczeń, bez konkretnych rozwiązań. Można zapytać pana posła: co z zabezpieczeniem emerytalnym, składkowym tych osób zatrudnionych? Jak te mechanizmy mają funkcjonować? – pyta  poseł Beata Szydło.

RIRM 

drukuj