Bezrobocie wzrosło do 13,3 %

13,3 proc. tyle wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia ubiegłego roku . Oznacza to, że bez pracy pozostaje już ok. 2 mln 140 tys. Polaków.

Dotyczy to jednak bezrobotnych, którym przysługują świadczenia. W statystykach nie bierze się pod uwagę osób, które utraciły prawo do zasiłku. Do tego trzeba doliczyć ponad 2 mln naszych rodaków, którzy wyjechali za granice w poszukiwaniu zajęcia. Tendencja wzrostu bezrobocia może utrzymać się nawet do maja  – alarmuje część ekspertów.  PiS w tej sytuacji pyta się gdzie jest premier.

Poseł Józefa Hrynkiewicz, członek sejmowej komisji pracy, zwraca uwagę, że minister finansów z Funduszu Pracy – na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu przeznacza jedynie 1 mld zł kiedy to w dyspozycji ma aż 7.

Polityk wymienia także likwidacje przez rząd dużych dobrze prosperujących zakładów pracy będących czasami jedynym pracodawcą w miejscowości. To sprawia, że stopa bezrobocia jest bardzo zróżnicowana w kraju.

– W województwie warmińsko-mazurskim są liczne powiaty, w których bezrobocie przekroczyło 30 %. Podobnie jest w innych województwach. Rząd musi cos z tym zrobić tego nie rozwiążą władze powiatowe, ani gminne. Władza gminna w tych warunkach wystawić kocioł z zupa na rynku i ran na dzień dawać ludziom posiłek, żeby nie umarli z głodu. To wszystko jest już na tym etapie – powiedziała Józefina Hrynkiewicz.

Janusz Szewczak – analityk gospodarczy mówi wprost, miedzy bajki można włożyć zapisy budżetu państwa o 13 proc. bezrobociu w tym roku.

Działania rządy są żadne, pomysły na aktywną walkę z bezrobociem można powiedzieć kabaretowe. Pilotażowy program ministra pracy polegający na tym, że prywatne firmy za 10 tys. zł będą poszukiwać miejsc pracy, których nie ma na rynku pracy dla bezrobotnych. To pokazuje, że kolejne ze 100 tys. młodych Polaków wyjedzie do Niemiec w poszukiwaniu pracy. Polska się wyludnia, Polska się likwiduje a bezrobocie dojdzie do 15 % i oby się nie okazało, że będzie wyższe – powiedział Janusz Szewczak.

Dziś nad projektem budżetu na 2013 r. debatuje Senat. Podczas posiedzenia rozpatrywane są poprawki, zgłoszone podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. Jedna z nich zakłada zwiększenie o 1 mld zł wydatków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem.  Poprawkę zgłosił klub PiSu.

 

Wypowiedź Józefiny Hrynkiewicz


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Janusza Szewczaka


Pobierz Pobierz

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl