fot. sxc.hu

Coraz większe bezrobocie wśród młodych osób

Polska młodzież ma coraz gorsze warunki życia. Bezrobocie wśród młodych poniżej 25 roku życia wynosi ponad 23 proc., aktywność zawodowa wśród młodzieży to zaledwie 33 proc. – wynika z danych Eurostatu, na które powołuje się jeden z dzienników.

Jeżeli młodzi otrzymują pracę, to najczęściej poniżej swoich kwalifikacji i na umowę śmieciową. Część z nich decyduje się na emigrację zarobkową. W ostatnich latach nasila się też zjawisko, że dorośli w wielu 25 – 34 lat mieszkają z rodzicami; dotyczy to aż 40 proc. Polaków.

Spowodowane jest to przede wszystkim względami finansowymi. Młodym trudno jest zdobyć własne mieszkanie i uniezależnić się materialnie od rodziców.

– Młody człowiek, nie mogąc znaleźć pracy, nie mając jeszcze pomysłu na własne życie, próbuje dalej kontynuować naukę, niekoniecznie w wymarzonym zawodzie. Stąd mamy kolejne zjawisko, które związane jest z tym, że młodzi kończą studia, a później po skończeniu nauki nie mogą znaleźć pracy w ukończonym czy wymarzonym zawodzie. Powstaje problem bezrobocia. Młode osoby, aby móc się utrzymać, opuszczają kraj, wyjeżdżają za granicę. To wiąże się z mniejszym popytem na rynku pracy młodych, energicznych osób a przecież aktywnych zawodowo, wykształconych, a ci, którzy pozostają, często podejmują pracę za najniższe wynagrodzenie – mówił dr Bogdan Więckiewicz, socjolog.

Eksperci przyczyn złej sytuacji na rynku pracy upatrują m.in. w błędnej polityce prorodzinnej socjalnej, a także w systemie edukacji, który nie kładzie nacisku na kształcenie w zawodach technicznych.

RIRM

drukuj