W Polsce spada bezrobocie

W lutym bieżącego roku stopa bezrobocia wyniosła 8,5 proc. wobec 8,6 proc. w styczniu tego roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

Z kolei liczba osób bez pracy zarejestrowanych w urzędach  wyniosła 1 mln 383 tys. osób wobec 1 mln 397 tys. osób przed miesiącem.

Wzrost zatrudnienia zarejestrowano m.in. w sektorze transportowym, handlu i produkcji. Natomiast nadal notowano spadek w wydobyciu węgla kamiennego i węgla brunatnego.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula podkreślił, że te dane są bardzo optymistyczne, zwłaszcza spadek bezrobocia w sezonie zimowym, powinien cieszyć.

– Myślę, że powinniśmy się przyjrzeć bezrobociu w podziale na grupy wiekowe, zawodowe, na poziom wykształcenia i dopiero z takiej pogłębionej analizy wyciągać kolejne wnioski. Niemniej jednak warto podkreślić, że te dane są bardzo optymistyczne, zwłaszcza spadek bezrobocia w sezonie bądź co bądź ciągle zimowym, powinien cieszyć. To świadczy o poprawie ogólnej kondycji polskiej gospodarki[…]. Rząd ciągle spodziewa się spadku bezrobocia, bo ocenia, że na koniec roku bieżącego osiągniemy poziom 8 proc. Myślę, że po tych kolejnych pozytywnych danych będziemy mieli do czynienia z danymi dotyczącymi jeszcze szybszego wzrostu płac – powiedział dr Marian Szołucha.

GUS podał ponadto, że w 2016 r. utworzono ponad 618 tys. nowych miejsc pracy, tj. o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast zlikwidowano nieco ponad 284 tys. miejsc pracy, tj. o 10,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl