Bezrobocie w rzeczywistości dwukrotnie wyższe

Kolejne alarmujące dane dotyczące bezrobocia. GUS podał dziś, że stopa bezrobocia w styczniu tego roku wyniosła 14,2 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2012 r.  Informacja ta potwierdziła obawy ekspertów.

Jak zauważa prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomistka i była dyrektor departamentu finansów GUS, coraz bardziej przybliżamy się do szacowanego na koniec roku 17 proc. bezrobocia w Polsce.

– Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Gdyby jednak tak się stało, to jest to wszystko konsekwencją polityki uprawianej przez dwadzieścia kilka lat, ze szczególną intensywnością neoliberalnych poczynań obecnej ekipy, która zupełnie zdała się na niewidzialną rękę rynku, oczekując jakiegoś cudu, czy też zmiłowania transnarodowych korporacji na polskim rynku pracy. Tutaj swoją rolę odegrały także zmiany w kodeksie pracy, które po prostu ułatwiają wyrzucanie ludzi na bruk bez odszkodowania – wyjaśnia prof. Grażyna Ancyparowicz.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu stycznia wyniosła 2 mln 295 tys. 700 osób. To 160 tys. więcej osób niż przed miesiącem. Przy czym należy zauważyć, że bezrobocie rejestrowane nie opisuje skali całego problemu.

W rzeczywistości bezrobocie jest ponad dwukrotnie wyższe. Doliczyć trzeba ponad 2 mln osób, które emigrowały zarobkowo a także liczbę utajnionego bezrobocia na wsi.

– Łącznie mamy już cztery miliony osób, które są poza tym oficjalnym bezrobociem. Mamy bardzo wielu ludzi, którzy utrzymują się z funkcjonowania w całej strefie gospodarki. Myślę, że tam co najmniej te półtora miliona osób też by się dało doliczyć. Generalnie jest tak, że dla połowy ludności Polski w wieku produkcyjnym nie ma szans na jakąkolwiek stabilną sytuację życiową, ponieważ nie ma dla tych ludzi żadnych szans na znalezienie pracy etatowej i to tak opłacanej, żeby można się było z tego utrzymać. Taka jest mniej więcej nasza rzeczywistość – zwróciła uwagę prof. Grażyna  Ancyparowicz.

Dodajmy jeszcze, że wciąż jesteśmy przed kolejnymi dużymi zwolnieniami w dużych zakładach pracy, jak Telekomunikacja Polska, LOT czy PKP.

 

Wypowiedź prof. Grażyny Ancyparowicz


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl