Wzrost bezrobocia na Śląsku?

Blisko 100 tysięcy osób na Śląsku może stracić pracę. Jest to skutek wdrożenia programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej na lata 2014-2020, opracowanego przez zarząd spółki.

Według związkowców program jest swoistą grabieżą jednej z najbardziej dochodowych kopalń, jaką jest KWK ”Knurów- Szczygłowice”.

Ponadto – jak mówią związkowcy – zaistniała sytuacja nie jest wynikiem zawyżonych kosztów wydobycia, a nieudolnością zarządu, który nie zapewnił Kompanii odpowiedniego poziomu dochodów. W czwartek ma się odbyć negocjacyjne spotkanie „ostatniej szansy między zarządem, a związkami zawodowymi”.

Jarosław Grzesik, przewodniczący NSZZ ”Solidarność” w Kompanii Węglowej mówi, że rozmową mogą już tylko złagodzić program restrukturyzacji spółki.

Nie ma żadnych szans na zmianę filozofii tego programu. Program zakłada przede wszystkim powolne zmniejszanie Kompanii Węglowej. Natomiast nie zakłada żadnej ekspansji na rynki węglowe, wzrostu wydobycia, wzrostu sprzedaży, a wręcz przeciwne – zwijanie firmy. Jedyną rzecz, którą możemy osiągnąć z zarządem, to złagodzenie skutków tego procesu. A skutkami może być: likwidacja kopalń poprzez ich wcześniejsze łączenie oraz zwalnianie pracowników. Na obecną chwilę mówimy tylko o gaszeniu pożaru na niewielkim obszarze, jednak cały pożar, który będzie się tlił jeszcze przed nami – powiedział Jarosław Grzesik.

RIRM

drukuj