Najwyższe bezrobocie od 13 lat

W drugim kwartale tego roku bezrobocie we Francji ponownie wzrosło, osiągając najwyższy poziom od 1999 roku – 10,2 proc. osób w wieku produkcyjnym – podał francuski państwowy Instytutu Statystyki (Insee). Niemal co piąty młody Francuz nie ma pracy. 

 

Według Insee, w drugim kwartale bieżącego roku stopa bezrobocia w skali całego kraju – łącznie z francuskimi terytoriami zamorskimi – wzrosła o 0,2 proc. w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy i wyniosła 10,2 proc. Także w samej Francji metropolitarnej odsetek osób bezrobotnych wzrósł w tym samym okresie – o 0,1 proc. – i wyniósł w połowie roku – 9,7 proc. Jak przypomina dziennik „Le Figaro”, wskaźnik ten idzie w górę nieprzerwanie od trzeciego kwartału 2011 roku.

Zgodnie z podanymi danymi, liczba osób bezrobotnych osiągnęła – tylko we Francji metropolitarnej – 2,8 mln osób bezrobotnych, czyli rekordowo wysoki poziom od 1999 r.

Najbardziej raptowny wzrost bezrobocia w ubiegłym semestrze zanotowano wśród ludzi młodych, w wieku 15-24 lat. W tej grupie wiekowej stopa bezrobocia osiągnęła w drugim kwartale 22,7 proc. (+0,3 w porównaniu z pierwszym kwartałem br.).

Rządzący we Francji od wiosny socjaliści podkreślają, że ich najpilniejszym priorytetem jest walka z bezrobociem. Wybrany w maju nowy prezydent Francois Hollande zapowiedział w końcu sierpnia, że jeszcze w tym roku zostanie przyjęta ustawa dotycząca zatrudnienia ludzi młodych w najtrudniejszej sytuacji. Chodzi o program subwencjonowania przez państwo miejsc pracy dla osób poniżej 25 lat. Rozwiązanie ma objąć od 2013 roku 150 tys. młodych osób.

Ponadto obecny lewicowy rząd chce stworzyć – w latach 2013-2017 – 500 tys. nowych miejsc pracy w ramach tzw. „kontraktów pokoleń”. Program ma polegać m.in. na wsparciu finansowym z budżetu państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w tym okresie zatrudnią ludzi młodych i seniorów.


PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl