Resort pracy: stopa bezrobocia w październiku na poziomie 9,6 proc.

Bezrobocie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Z szacunków ministra pracy wynika, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. Przyjmowanie do analizy tylko wskaźnik bezrobocia, to za mało – komentuje prof. Józefa Hrynkiewicz.

W urzędach pracy na koniec października zarejestrowanych było 1 mln 518,3 tys. osób. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz spodziewa się, że bezrobocie do końca roku utrzyma się na poziomie jednocyfrowym.

Do powyższych danych krytycznie podchodzi poseł prof. Józefa Hrynkiewicz. Ekspert zwraca uwagę na wskaźnik zatrudnienia, który jest niepokojący.  

– Jeśli spada bezrobocie, to powinien wzrastać wskaźnik zatrudnienia, a więc odsetek tych, którzy pracują. I być może spadek tego  bezrobocia wiąże się z tym, że część osób po prostu się nie rejestruje, bo – chwilowo, na trochę, na stałe – nie potrzebuje ubezpieczenia zdrowotnego. W związku z tym ten proces trzeba byłoby realizować łącznie. Przyjmowanie do analizy tylko jednego wskaźnika, jakim jest wskaźnik bezrobocia, to za mało. Trzeba jeszcze badać wskaźniki zatrudnienia, które powinny wzrastać w tym samym czasie, jak wzrasta bezrobocie. Trzeba także brać pod uwagę emigrację zarobkową – zwraca uwagę prof. Józefa Hrynkiewicz.

Dane resortu nie uwzględniają także bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób. Według niektórych ekspertów, bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.

RIRM

drukuj