fot. pixabay.com

Hiszpania: Ponad 4 mln bezrobotnych z powodu koronakryzysu

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w Hiszpanii przekroczyła poziom 4 mln osób – wynika z opublikowanych we wtorek danych rządu Pedra Sancheza. W ocenie centrolewicowego gabinetu wpływ na rosnące w kraju bezrobocie ma nasilający się koronakryzys.

Podczas wtorkowej prezentacji danych dotyczących rynku pracy resort zabezpieczenia społecznego i gospodarki społecznej wskazało, że tylko pomiędzy styczniem a lutym 2021 r. nastąpił wzrost liczby bezrobotnych o blisko 45 tysięcy.

Resort sprecyzował, że spodziewa się nasilenia tendencji zwalniania pracowników przez firmy podczas drugiego kwartału 2021 roku.

W ujęciu rocznym, jak szacuje rząd Hiszpanii, liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w lutym 2021 roku o 400 tys., czyli najwięcej od kryzysu finansowego w 2010 roku. Najwięcej etatów zniknęło w okresie epidemii w branży hotelarskiej – 289 tysięcy.

Z danych rządu Sancheza wynika, że poza 4 mln osób zarejestrowanych w hiszpańskich urzędach pracy nieaktywnych zawodowo jest prawie 900 tysięcy osób, które objęte są tzw. mechanizmem pracy tymczasowej (ERTE), gdzie państwo wspiera finansowo spółki utrzymujące etaty. Wobec stycznia 2020 r. liczba takich pracowników zmniejszyła się o 29 tysięcy.

Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że najwięcej osób objętych reżimem ERTE występuje obecnie w branży turystycznej, hotelarskiej oraz w sektorze transportu lotniczego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl