„Aborcja zero” – marsze dla życia w Hiszpanii

Już po raz czwarty, ulicami 46 hiszpańskich miast, przejdzie „Marsz na rzecz życia”. W tym roku hasłem marszu będą słowa: „Zero aborcji. Życie bez cięć”. Marsz został zorganizowany przez platformy HazteOir i Prawo do Życia.

Dwa lata temu rządząca obecnie Partia Ludowa obiecała, w swoim programie wyborczym, że będzie chronić życie nienarodzonych. Tymczasem pomimo posiadanej większości w parlamencie nadal obowiązuje polemiczna ustawa (przyjęta przez premiera Zapatero), która uznaje tzw. aborcję za prawo kobiety i pozbawia wszelkiej ochrony poczęte życie – przypominają organizatorzy manifestacji.

Wkrótce będzie znany rządowy projekt reformy ustawy o tzw. aborcji, który budzi gwałtowne reakcje środowisk lewicowo-liberalnych.

„Jest to ważny moment. Po raz pierwszy hiszpańskie społeczeństwo będzie miało możliwość wycofania ustawy o aborcji. Byłoby to precedensem w ochronie życia w Europie, który będzie można naśladować” – powiedział Ignacio Arsuaga, przewodniczący HazteOir.

Na zakończenie zostanie odczytany manifest, w którym obrońcy życia domagają się od rządu premiera Rajoya, by zniósł ustawę o zabijaniu nienarodzonych dzieci i podjął kroki, aby skutecznie poprzeć macierzyństwo i rodzinę.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj