fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR o Bożym Narodzeniu w Hiszpanii: Święta Bożego Narodzenia mają w Hiszpanii bardzo rodzinny charakter. Każda rodzina stara się, żeby zebrać się wspólnie przy wigilijnym stole

Święta Bożego Narodzenia mają w Hiszpanii bardzo rodzinny charakter. Każda rodzina stara się, żeby zebrać się wspólnie przy wigilijnym stole, pomimo pandemii COVID-19. kolacja trwa nawet do godziny 3.00 nad ranem, bo jest to czas, żeby pobyć razem, rozmawiać. W niektórych rodzinach śpiewa się kolędy w akompaniamencie tradycyjnych hiszpańskich instrumentów – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR posługujący w Hiszpanii, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

O. Marek Raczkiewicz CSsR posługuje w Hiszpanii.

– W tym roku bardzo dużo Polaków wyruszyło do Polski, aby spędzić Boże Narodzenie z najbliższymi. Rok temu było to niemożliwe. Oczywiście duża część została w Madrycie, w Hiszpanii. Postaramy się dla tych osób, aby była piękna Pasterka, wspólnie śpiewanie polskich kolęd […]. Szczególnie do dzisiejszej kolacji wigilijnej, która gromadzi wokół stołów hiszpańskie rodziny. W tym roku mamy obostrzenia z racji pandemii COVID-19. W ostatnich tygodniach nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń – mówił o. Marek Raczkiewicz.

W Hiszpanii święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się 22 grudnia.

– Okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii rozpoczyna się 22 grudnia. Tego dnia ma miejsce tzw. loteria narodowa, której tradycje sięgają XVIII wieku. Od godzin porannych w radiu i telewizji można usłyszeć dziecięce głosy ze szkoły św. Izydora w Madrycie. 22 grudnia kończy się szkoła, dzieci wrócą do niej 8 stycznia – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

O. Marek Raczkiewicz CSsR podkreślił, że Narodzenie Pańskie jest w Hiszpanii czasem bardzo rodzinnym i radosnym.

– Dziś jest 24 grudnia, Wigilia, czyli uroczysta kolacja. Nie ma w Hiszpanii opłatka. Wszystkie rodziny (nawet te uboższe) starają się, żeby ta kolacja była jak najbardziej obfita. Święta Bożego Narodzenia mają w Hiszpanii bardzo rodzinny charakter. Każda rodzina stara się, żeby zebrać się wspólnie przy wigilijnym stole, pomimo pandemii COVID-19. W zależności od regionu te dania na stole zmieniają się. Na północy mamy baraninę, indyka. Nad morzem to przede wszystkim ryby. Nie może też zabraknąć tradycyjnych słodyczy, czyli marcepanów i turrónów. Taka kolacja trwa nawet do godziny 3.00 nad ranem, bo jest to czas, żeby pobyć razem, rozmawiać. W niektórych rodzinach śpiewa się kolędy w akompaniamencie tradycyjnych hiszpańskich instrumentów. Po kolacji osoby wierzące udają się do parafii na Pasterkę. Starają się też razem świętować dzień Narodzenia Pańskiego. Polacy śpiewają kolędy, pastorałki. Niektóre z nich mają wiekowe tradycje – tłumaczył o. Marek Raczkiewicz CSsR.

– 25 grudnia rodziny spotykają się na wspólnym obiedzie, a 26 grudnia osoby, które pracują, wracają do prac. 27 grudnia natomiast przypada w Hiszpanii święto Młodzianków. Jest to znany nam dzień w Polskie jako Prima Aprilis. Trzeba tego dnia uważać na żarty i figle Hiszpanów – dodał.

W Hiszpanii panuje głęboki kryzys gospodarczy. Wielu mieszkańców martwi się o swoją przyszłość.

– Hiszpanie życzą sobie przede wszystkim, żeby święta Bożego Narodzenia były rodzinne. Hiszpanie życzą sobie także pracy, bo trzeba podkreślić, że w Hiszpanii panuje poważny kryzys ekonomiczny, więc ta obawa o przyszłość jest także odczuwalna i Hiszpanie życzą sobie spokoju w tym zakresie. Wzrastają też ceny życia w Hiszpanii – akcentował duchowny.

Całą rozmowę z o. Markiem Raczkiewiczem CSsR można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl