źródło: pixabay.com

Polska i Hiszpania wzmocnią współpracę

Polska i Hiszpania chcą wzmacniać wielowymiarową i strategiczną współpracę. Zadeklarowali to na wspólnej konferencji ministrowie spraw zagranicznych obu krajów Zbigniew Rau oraz Arancha Gonzalez Laya. Szefowa hiszpańskiej dyplomacji przebywała w czwartek ze swoją pierwszą wizytą w Warszawie.

Politycy omówili m.in. kwestie gospodarcze, kulturalno–naukowe i wojskowe.

Pojawiły się także sprawy dotyczące współpracy w ramach Unii Europejskiej – powiedział szef MSZ, Zbigniew Rau.

Omówiliśmy przyszłość współpracy na linii Unia Europejska – Wielka Brytania oraz wymieniliśmy opinię na temat rozszerzenia UE, unijnej polityki sąsiedztwa i relacji z partnerami spoza Unii, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, a także Turcją. Odnośnie bezpieczeństwa międzynarodowego wymieniliśmy opinię na temat prac nad przyszłością NATO i możliwości współpracy w ramach OBWE. Poruszyliśmy też kwestie dotyczące rozwoju sytuacji na Białorusi. Ponadto wymieniliśmy informacje na temat krajowych strategii walki z COVID-19 i wpływu pandemii na przyszłość Europy i świata – zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Polska i Hiszpania prowadzą zaawansowane przygotowania do kolejnych konsultacji międzyrządowych. Wstępnie zaplanowano je na pierwszą połowę tego roku w Hiszpanii. Przygotowania trwają także do kolejnej edycji forum parlamentarnego w Polsce. Oba formaty mają się przyczynić do wzmocnienia współpracy naszych krajów – zapewniali szefowie MSZ-ów Polski i Hiszpanii.

 

RIRM

drukuj