Rosja chroni kontrolerów ze Smoleńska

Strona rosyjska odmówiła doręczenia dwóm kontrolerom ze Smoleńska wezwań dotyczących przedstawienia im zarzutów. Polskie wnioski w tej sprawie zostały „zwrócone jako niepodlegające wykonaniu”. Poinformowała o tym Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Rosjanie uzasadniając swą decyzję powołali się na europejską konwencję o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska, wdowa po śp. Przemysławie Gosiewskim wskazuje, że Rosja może teraz utrudniać pracę podkomisji i rządu w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy.

W Polsce powstał nowy rząd i nowa komisja. Myślę, że (strona rosyjska) będzie nam teraz utrudniać dostęp do wszystkiego, do czego tylko będą mogli utrudniać. To było wcześniej tuszowane, ale współpraca z Rosją układała się od początku w fatalny sposób. Wiele wniosków nie było realizowanych przez stronę rosyjską, tylko że to nie było nagłaśniane przez prokuraturę. Zdziwiona nie jestem – to jakby standardowe postępowanie Rosji – oznajmia Beata Gosiewska.

Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 kwietnia bieżącego roku. W 2015 roku prokuratura wydała postanowienie o postawieniu zarzutów dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska.

Jednemu zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy, a drugiemu – nieumyślne sprowadzenie katastrofy. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl