fot. PAP/DPA

Unijny komisarz Didier Reynders grozi Polsce, że złoży pozew do TSUE ws. ustawy dyscyplinującej sędziów

Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders grozi Polsce, że złoży pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. ustawy dyscyplinującej sędziów. Belgijski polityk skrytykował nasz kraj w wywiadzie dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Didier Reynders wskazał, że Polska i Węgry rzekomo mają systematycznie naruszać zasady rządów prawa. Komisarz wyraził nadzieję, że wypłata środków z budżetu Unii Europejskiej będzie powiązana z przestrzeganiem przez dany kraj zasad praworządności. Ponadto stwierdził, że reforma sądownictwa może wycofać inwestorów z Polski.

Prawnik dr Grzegorz Skrobotowicz uważa, że taka narracja wymaga natychmiastowej reakcji.

– To jest bardzo niepokojące zjawisko, kiedy komisarz zaczyna przekazywać informację, że inwestorzy, czyli osoby posiadające prywatne fundusze, mogliby wycofywać się z krajów takich, jak Polska z uwagi na potencjalne, wymyślone problemy z wymiarem sprawiedliwości. Uważam, że powinny być natychmiast podejmowane wszelkiego rodzaju działania, aby takie wypowiedzi były negowane, bowiem może to mieć absolutnie negatywne przełożenie na naszą gospodarkę – zaznaczył dr Grzegorz Skrobotowicz.

We wrześniu Komisja Europejska ma przedstawić raport na temat przestrzegania rządów prawa we wszystkich krajach UE. Ma on dotyczyć czterech obszarów, m.in. niezawisłości sądownictwa i walki z korupcją.

RIRM

drukuj