fot. PAP/EPA

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA z wizytą w Polsce

Współpraca transatlantycka, zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA oraz polityka międzynarodowa – to tematy, jakie w trakcie dzisiejszych spotkań z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Paulem Ryanem mają poruszyć prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Paul Ryan przyjeżdża do Europy na czele delegacji amerykańskich kongresmenów. Jak podawała wcześniej agencja Associated Press, odwiedzi nie tylko Polskę, ale także Wielką Brytanię, Norwegię czy Estonię. Celem podróży będzie wzmocnienie więzi ekonomicznych i obronnych z partnerami NATO. To właśnie bezpieczeństwo w regionie ma być głównym tematem spotkania przewodniczącego Izby Reprezentantów USA z premier Beatą Szydło.

W trakcie rozmowy poruszona ma być także kwestia wiz dla Polaków podróżujących do USA. Plany legislacyjne Kongresu pod rządami nowej większości będą jednym z tematów, na jakie Paul Ryan będzie dyskutował z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Pan prezydent będzie dyskutował z przewodniczącym Ryanem zarówno o wewnętrznej polityce amerykańskiej, jej dynamice wewnętrznej, pracach legislacyjnych, jeśli chodzi o Izbę Reprezentantów, a także oczywiście o relacjach polsko-amerykańskich w tym wymiarze strategicznym, jakim są relacje bezpieczeństwa – wskazywał Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.

Spotkanie prezydenta z przewodniczącym amerykańskiej Izby Reprezentantów zaplanowano na godz. 15.30. Tymczasem w przyszłym tygodniu z wizytą do USA uda się prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Celem będzie promocja polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Tv Trwam News/ RIRM

drukuj