fot. PAP/Paweł Supernak

Min. M. Maląg: Od 2019 r. na 13. i 14. emerytury łącznie zostało przeznaczone 46 mld zł

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała, że od 2019 r. na dodatkowe świadczenia 13. i 14. emerytury łącznie zostało przeznaczone 46 mld zł. To w porównaniu z rokiem 2015 dziesięciokrotny wzrost dodatkowych nakładów na wsparcie seniorów – zauważyła szefowa resortu.

Na środowej konferencji prasowej minister Marlena Maląg podsumowała 6 lat polityki senioralnej Zjednoczonej Prawicy. Do jej kompleksowych i długofalowych rozwiązań szefowa resortu zaliczyła m.in. dodatkowe świadczenia, jak tzw. 14 emerytura, która trafiła łącznie do ponad 9 mln 200 tys. osób.

– 1 grudnia 2021 roku zakończyliśmy wypłatę kolejnego wsparcia dla seniorów – czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie, które w trudnym czasie, kiedy walczymy z epidemią koronawirusa, zostało przez rząd wprowadzone, aby zmienić sytuację finansową seniorów. To 11 mld zł – powiedziała szefowa resortu polityki społecznej.

Minister wskazywała też m.in. na wzrost najniższej emerytury. Jak podała, od 2015 roku najniższe świadczenie emerytalne wzrosło o 42 procent. Obecnie wynosi ono 1250 zł 88 gr, podczas gdy 6 lat temu było to 880 zł i 45 gr.

Marlena Maląg mówiła również, że od kilku lat rząd skutecznie realizuje politykę senioralną związaną z tworzeniem domów i klubów seniora. Obecnie w Polsce mamy niemal 1 tys. placówek Senior plus. Oferują one łącznie 23 tys. miejsc.

RIRM

drukuj