fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Zależy nam, żeby gospodarka stawała się atrakcyjna technologicznie i innowacyjnie

Zależy nam na tym, żeby nasza gospodarka stawała się atrakcyjna pod względem technologicznym i innowacyjnym. To ważny element całego wzrostu gospodarczego – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Sejm zajmuje się senackimi poprawkami do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. „trzynastki”. Najważniejsza z poprawek wykreśla zapisy zakładające wypłacanie środków z Funduszu Solidarnościowego.

– Samo świadczenie, które trafia do emerytów, było krytykowane przez opozycję, głównie przez Koalicję Obywatelską. Debata przeniosła się na poziom Senatu, gdzie zaproponowano poprawkę wykreślającą jedyne źródło finansowania trzynastej emerytury. Nie wskazano przy tym innego źródła. (…) To może spowodować, że emeryci nie będą mieli tego świadczenia. (…) Mam nadzieję, że na posiedzeniu plenarnym ta poprawka zostanie odrzucona i od 1 kwietnia każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma świadczenie dodatkowe w postaci trzynastej emerytury, czyli 1200 zł brutto, bo tyle będzie wynosiła od 1 marca najniższa emerytura w Polsce – powiedział Stanisław Szwed.

Gość Radia Maryja, odnosząc się do kwestii waloryzacji rent i emerytur, wskazał, że „obecnie jest ona na poziomie 3,56 procent. Planowana była na 3,24 procent”.

– Wzrost ten wziął się z większego wzrostu wynagrodzeń. Szacowaliśmy mniejszy, a on na koniec 2019 r. okazał się być na poziomie 4,8 procent – o tyle wzrosły wynagrodzenia w Polsce w roku ubiegłym. Waloryzację obliczamy tak, że jest to 20 proc. wskaźnika wzrostu wynagrodzeń plus inflacja, która była na poziomie 2,3 procent. To spowodowało, że wskaźnik waloryzacji jest wyższy – wyjaśnił polityk.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej na pytanie o decyzję rządu ws. wprowadzenia w Polsce europejskiej płacy minimalnej, odpowiedział, że „takiej decyzji nie ma”.

– Mieliśmy spotkanie z komisarzem Schmitem, który odpowiada w Parlamencie Europejskim za taką tematykę. Jesteśmy w dobrej sytuacji. Poprzez to, że systematycznie w ostatnich czterech latach prawie o 40 proc. wzrosła płaca minimalna, jesteśmy na poziomie blisko 50 proc. średniej płacy krajowej i to nas stawia w gronie państw europejskich o dobrej relacji płacy minimalnej do średniej płacy krajowej. Także nie mamy tutaj z tym problemu. (…) W dyskusji mówiliśmy o tym, żeby to pozostało w gestii krajowej, aby nie było odgórnie narzucanych rozwiązań dla wszystkich państw, bo później robi się wyjątki dla niektórych krajów, a obciążenia spadają na te państwa,  które w ostatnim okresie wchodziły do Unii Europejskiej, jak m.in. Polska – powiedział Stanisław Szwed.

– Zależy nam na tym, aby nie konkurować tylko niskimi kosztami pracy, ale żeby nasza gospodarka stawała się atrakcyjna pod względem technologicznym i innowacyjnym. To ważny element całego wzrostu gospodarczego – dodał.

Cała rozmowa z wiceministrem Stanisławem Szwedem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl