fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed

Min. S. Szwed: Zależy nam, by pieniądze z programu Rodzina 500 plus szybko trafiły do rodzin

Zależy nam, by wypłaty były sukcesywne. Zapewniamy środki, które będą kierowane przez urzędy wojewódzkie bezpośrednio do samorządów. A stamtąd jak najszybciej do rodzin – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej w poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu podkreślił, że w budżecie są zagwarantowane pieniądze na wypłatę rozszerzonego świadczenia Rodzina 500 plus również na pierwsze dziecko do 18 lat.

„Zależy nam, by wypłaty były sukcesywne. Zapewniamy środki ze strony ministerstwa, które będą kierowane przez urzędy wojewódzkie bezpośrednio do samorządów. A stamtąd jak najszybciej do rodzin”– powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Przypomniał, że od 1 lipca wnioski o świadczenia w programie Rodzina 500 plus będą przyjmowane droga elektroniczną, a od 1 sierpnia również w tradycyjnej formie papierowej będą je przyjmowały samorządy. Szwed dodał, że w tej formule świadczenie przysługuje nie tylko dzieciom będącym w rodzinach, ale też tym przebywającym w rodzinach zastępczych i w ośrodkach opiekuńczych.

„Główny ciężar obsługi tego programu spada na samorządy, ale wiem, że są one bardzo dobrze przygotowane. Wnioski złożone do do 30 września gwarantują wypłatę świadczenia z wyrównaniem od 1 lipca, ale zachęcam wszystkim do jak najszybszego składania wniosków” – powiedział Szwed.

Przekazał, że resort zmienił zasady przyznawania świadczenia, a konkretnie uprościł procedury.

„To dobra informacja, myślę, że też dla samorządów. Zmieniliśmy zasady, że nie będzie wydawana decyzja administracyjna tylko będzie informacja dla wnioskodawców, że świadczenie jest przyznane. Jeśli ktoś złoży wniosek droga elektroniczną, to informacja trafi do niego mailem. Wniosek jest prosty, liczy dwie kartki, zakładamy, że będzie to sprawnie przebiegało” – powiedział Stanisław Szwed.

Zapowiedział, że równolegle z programem Rodzina 500 plus przyjmowane będą też wnioski do programu „Dobry start”, obejmujący 300 zł wyprawki szkolnej dla każdego uczącego się dziecka do 20. roku życia.

„Jesteśmy przygotowani finansowo. Budżet zapewnia środki na realizację. W skali całego kraju będzie to 31 mld zł. W woj. dolnośląskim, podobnie jak w innych regionach, z programu Rodzina 500 Plus skorzysta średnio około 50 proc. dzieci więcej” – powiedział Szwed.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że dotąd z programu rocznie korzystało ok. 230 tys. dzieci, a od 1 lipca będzie to ponad 470 tys. dzieci na Dolnym Śląsku.

„Od rozpoczęcia programu do rodzin w regionie trafiło 4,5 mld zł. Rocznie było to ok. 1,4 mld zł, a teraz przewidujemy wydatek ok. 2,8 mld zł. Zachęcam Dolnoślązaków, by składali wnioski drogą elektroniczną. Dotąd w ten sposób trafiało 30 procent wniosków, ale są województwa, w których połowa rodziców śle wnioski przez internet” – powiedział Hreniak.

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima podkreślił, że efekty programu wsparcia polskich rodzin widać na każdym kroku.

„Naprawdę szczerze dziękuję rządowi za ten program, bo widać jego efekty na każdy kroku. Teraz w trakcie wakacji szczególnie jest zauważalny, ponieważ rodziny i dzieci czynnie uczestniczą w wypoczynku. Jednak pozytywne skutki widać też i w takich kwestiach, że rodziny mają pozapłacane rachunki, np. za mieszkania” – powiedział burmistrz.

Wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowaty podkreśliła, że zauważalne pozytywne skutki przynoszą też inne społecznie ważne programy realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

„Chcę w imieniu mieszkańców podziękować za te programy, bo one wszystkie przekładają się na lepsze życie całych rodzin. To również program wsparcia budowy żłobków, czy program +Senior plus+, służący babciom i dziadkom. Jednak program Rodzina 500 Plus jest wśród nich najważniejszy, a teraz po jego rozszerzeniu na pierwsze dziecko w rodzinie jego wartość jeszcze wzrośnie” – powiedziała Krysowaty.

W gminie Wińsko rozpocznie się program promocji programu „Rodzina 500 Plus” na Dolny Śląsku. Przez najbliższe tygodnie specjalny bus z urzędnikami będzie docierał do kolejnych miejscowości z materiałami informacyjnymi.

PAP/RIRM

drukuj