fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Ok. 8 mln osób skorzysta z czternastej emerytury

Szacujemy, że ok. 8 milionów osób skorzysta z czternastej emerytury w pełnej wysokości, a 1,2 mln znajdzie się w mechanizmie „złotówka za złotówkę” – powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, w środowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam.

Sejm pracował w środę nad tzw. czternastką oraz waloryzacją emerytur. Najniższa kwota, jaką otrzymają seniorzy, będzie wynosić 1250 zł brutto. Stanisław Szwed poinformował, że „czternasta emerytura wejdzie w życie jesienią”.

– Będzie to wypłata w kwocie najniższej emerytury, czyli 1250 zł. (…) Uprawnione do otrzymania pełnego świadczenia będą osoby, które pobierają emeryturę w wysokości najwyżej 2900 zł. Jeżeli ktoś przekracza tę kwotę, to będzie go obowiązywał mechanizm „złotówka za złotówkę”, czyli o tyle, ile ktoś przekroczy 2900 zł, o tyle będzie miał pomniejszoną dodatkową emeryturę. Będzie też grupa osób z najwyższymi emeryturami, które nie otrzymają świadczenia w postaci czternastej emerytury. Szacujemy, że ok. 8 milionów osób skorzysta z dodatkowego świadczenia w pełnej wysokości, a 1,2 mln znajdzie się w mechanizmie „złotówka za złotówkę” – powiedział gość TV Trwam.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej wyjaśnił, że „jest to jednorazowe, tegoroczne świadczenie. Nie ma decyzji o ewentualnej kontynuacji”.

– Realizujemy obietnice wyborcze. To wsparcie jest istotne i potrzebne w kontekście walki z pandemią. Poziom emerytur nie jest najwyższy, ale sytuacja emerytów się poprawia, gdyż świadczenie w ostatnich czterech latach wzrosło o ponad 40 procent. Są też inne świadczenia i programy, które są skierowane do seniorów – wskazał Stanisław Szwed.

– Waloryzacja będzie na poziomie 3,84 proc., czyli 103,84 procent, bo taki jest poziom szacowanej inflacji. Jest też mechanizm, który zakłada, że w razie wyższej inflacji (na poziomie powyżej 4,16 proc.) przelicznik również będzie wyższy – dodał.

Opozycja po raz kolejny zaproponowała, żeby przestać opodatkowywać emerytury i renty. W tym kontekście polityk powiedział, że „temat wraca; po naszej stronie również jest duże zainteresowanie tym, jak tę kwestię rozwiązać”.

– Nie akceptowaliśmy propozycji Polskiego Stronnictwa Ludowego, która mówiła, żeby zlikwidować podatek od wszystkich emerytur, bo największą korzyść mieliby z tego ci, którzy mają najwyższe świadczenia. (…) Temat jest do rozważenia. Idziemy w takim kierunku, aby podnosić wolną kwotę od podatku, bo wtedy ci, którzy mają najniższe dochody, mogą z tego skorzystać. Powinniśmy pomóc tym, którzy mają najniższe świadczenia – podkreślił wiceszef resortu rodziny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl